Putinin keçmiş köməkçisi: "Bütün itkilər ordunun üzərinə düşür, "Vaqner" pul və şöhrət qazanır"
Prezident Vladimir Putinin keçmiş köməkçisi və prezident administrasiyası rəhbərinin müavini Vladislav Surkov Rusiyada özəl hərbi şirkətlərin mövcudluğuna qarşı çıxış edib.
KONKRET.az yerli KİV-ə istinadən xəbər verir ki, onun sözlərinə görə, Rusiyada mahiyyətcə anti-institusional qurumu legitimləşdirmək mümkün deyil.
Vladislav Surkov
"Bu bizə lazım deyil. Silahlı Qüvvələrimizdə müqavilə sistemi var. Lazım gələrsə, onu daha mürəkkəb, daha çevik edin. Bu gün Ukraynada döyüşdə açıq şəkildə iştirak etdiyimiz halda onlar (PMC) bizə niyə lazımdır? Ordu təkcə silahla deyil, həm də komanda birliyi ilə gücləndirilməlidir", – Surkov deyib.
O qeyd edib ki, şəxsi silahlı qrupların yaradılması Rusiyanın siyasi və hərbi mədəniyyətinə uyğun gəlmir və PMC ideyasının özü ABŞ-dan götürülüb:
"Rusiyada özəl atom elektrik stansiyasının olması mümkün deyil. Bəs "Şəxsi ordular" nəyə lazımdır?".
"PMC ordu altında bir kooperativdir! İstər maddi, istərsə də reputasiya baxımından bütün itkilər ordunun üzərinə düşür, PMC pul və şöhrət qazanır. Bəli, PMC döyüşçüləri arasında çoxlu qəhrəmanlar var. Bəs doğrudanmı adi desantlar, piyadalar, tankçılar, artilleriyaçılar arasında onların sayı azdır?! Bunun qarşısı alınmasa, nəticəsi dağıdıcı olacaq", – deyə Surkov bildirib.
Surkov xatırladıb ki, 1980-ci ildə Priqojin Leninqradda bir qadına hücum edərək onu qarət edənlərdən biri olub.