"Qarabağda indiyə qədər heç kim acından ölməyib" - "Məqsəd diqqəti ərazilərdən silahlıların təmizlənməsindən yayındırmaqdır"
Qarabağ ətrafında baş verən hadisələr və kənar qüvvələrin məsələyə müdaxiləsi, eləcə də Ermənistanın tutduğu qeyri-konstruktiv mövqe regionda sülhə təhlükə yaradır. Eyni zamanda, Qarabağda yaşayan ermənilərin reinteqrasiya prosesini ləngidir. Məsələ burasındadır ki, Ermənistanın Qarabağ ətrafında başlatdığı "humanitar fəlakət" şousu nəticəsiz qalıb və düşmən tərəf oyuna başqa ölkəni də cəlb edib. Ermənilərin "acından ölməsini" dünyaya car çəkənlər Azərbaycanın göndərdiyi humanitar yükü qəbul etməkdən imtina edirlər. Əvəzində Fransa Azərbaycanla razılaşdırılmadan Qarabağa humanitar yük göndərir. Nəticədə isə onlar yüklərini İrəvana qaytarmağa məcbur olublar.
Məsələ ilə bağlı KONKRET.az-a açıqlama verən hərbi ekspert Ədalət Verdiyev qeyd edib ki, Fransa göndərdiyi humanitar yardımın sərhəddən buraxılmayacağını bilirdi:
"Əgər Azərbaycan öz ərazilərinə humanitar yardımla girə bilmirsə, o zaman Ermənistan və ya Fransanın da bu ərazilərə girməsi mümkün deyil. Çünki həmin maşınların Azərbaycan ərazisinə girməsi bizimlə razılaşdırılmayıb. Heç bir viza və gömrük məsələləri həll olunmayıb. Belə olan halda Fransa maşınlarının geri qayıtması labüd idi".
Ekspert bildirib ki, Qarabağda indiyə kimi kimsə acından ölməyib:
"Orada humanitar böhran da yoxdur. Qarabağın bərəkətli torpaqları daim əhalini təmin edib. Odur ki, "humanitar yardım" adı altında həyata keçirilən işlər siyasi manipulyasiyadır. Bunlar diqqəti Azərbaycan ərazilərinin silahlılardan təmizlənməsi istiqamətindən "humanitar böhran" şousuna yönəltmək məqsədilə həyata keçirilən fəaliyyətdir. Bütün bunlara baxmayaraq, Azərbaycan paralel olaraq humanitar yardım təklif etməklə bərabər, erməni təxribatlarına da ciddi şəkildə cavab verəcək".
Ə.Verdiyev cəbhədə vəziyyətin gərginləşməsinə də diqqət çəkib:
"Düşmən ordumuza qarşı zərbə PUA-larından istifadə etməklə atəşkəsi pozub. Bir əsgərimiz də yaralanıb. Düşünürəm ki, bu təxribatların ağrılı və acılı nəticələri olacaq, Ermənistan da bunu yaxın saatlarda öz üzərində hiss edəcək".