Qazaxıstanda pasport və şəxsiyyət vəsiqələri xüsusi terminal vasitəsilə VERİLƏCƏK
Qazaxıstanda pasport və şəxsiyyət vəsiqələri xüsusi terminal vasitəsilə VERİLƏCƏKQazaxıstanda vətəndaşlar pasport və şəxsiyyət vəsiqələrini xüsusi terminal vasitəsilə ala biləcəklər.
KONKRET.az xəbər verir ki, bu barədə Daxili İşlər Nazirliyinin mətbuat xidmətindən məlumat verilib.
İlk belə terminal Astanada xidmət mərkəzində quraşdırılıb.
"Qazaxıstanda ilk dəfə olaraq Daxili İşlər Nazirliyi Rəqəmsal İnkişaf, İnnovasiyalar və Aerokosmik Sənaye Nazirliyi ilə birlikdə sənədləşmə terminalından istifadə etməklə vətəndaşlara pasport və şəxsiyyət vəsiqələrinin verilməsi üzrə pilot layihəyə start verir. İndi istənilən vətəndaş müstəqil olaraq pasport və ya şəxsiyyət vəsiqəsi üçün müraciət edə bilər", – təqdimatda iştirak edən daxili işlər naziri Marat Axmetjanov deyib.
Onun sözlərinə görə, terminaldan istifadə etmək üçün vətəndaş bütün məlumatları doldurmalı, biometrik identifikasiyadan keçməli, şəkil çəkdirməli, imza atmalı və QR kodundan istifadə edərək xidmət haqqını ödəməlidir.
Qeyd olunub ki, xidməti alan şəxs terminal vasitəsilə ərizə təqdim etdikdən sonra miqrasiya xidmətinin əməkdaşı ilə əlaqə saxlamalıdır. Bir neçə dəqiqə çəkən prosesdə ərizənin, fotoşəkilin və imzanın düzgün təqdim edilməsinin tələblərə uyğunluğu yoxlanılacaq.
Əhaliyə xidmət mərkəzində hazır sənədlərin verilməsi üçün avtomatlaşdırılmış məntəqə də fəaliyyət göstərir.
Nazirlikdən bildirilib ki, bu texnologiya dövlət tərəfindən göstərilən xidmətlərin keyfiyyətini və sürətini artıracaq, sənədlərin işlənməsi vaxtını əhəmiyyətli dərəcədə azaldacaq və korrupsiya risklərini minimuma endirəcək.
Gələcəkdə layihənin bütün bölgələrdə həyata keçirilməsi nəzərdə tutulur.