Qərb Rusiyanı tam sıxışdırıb – Lavrovun Azərbaycana səfəri nəyi dəyişəcək?
Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrov fevralın 27-28-də Azərbaycanda səfərdə olacaq. Bu barədə Rusiya Xarici İşlər Nazirliyinin sözçüsü Mariya Zaxarova həftəlik brifinq zamanı məlumat verib.
Rusiya xarici işlər naziri Sergey Lavrovun Bakıya səfər etməkdə məqsədi nədir?
Bəzi ekspertlər deyir ki, hər dəfə Lavrov regiona gələndə erməni separatçıları fəallaşır. Yeri gəlmişkən, son proseslər onu göstərir ki, Rusiya Cənubi Qafqazda nüfuzunun itirilməsindən çox ehtiyat edir. Odur ki, təsir imkanlarını qoruyub-saxlamaq üçün bu səfərlərin mühüm əhəmiyyəti yaranır.
Mövzu ilə bağlı KONKRET.az-ın suallarını cavablandıran politoloq İlyas Hüseynov bildirib ki, Rusiya Fransanın mülki missiyasının Ermənistanda yerləşdirilməsindən narahatdır:
"Düşünürəm ki, bu səfərdə mühüm məsələlər müzakirə olunacaq. Eyni zamanda bu müzakirəyə bir il öncə imzalanmış müttəfiqlik qarşılıqlı fəaliyyəti bəyannaməsindən irəli gələn məsələlər də daxil olacaq. Adətən Lavrov regiona səfəri zamanı ilk öncə Ermənistana, sonra Azərbaycana gəlirdi. Hazırda isə Lavrovun Ermənistana səfər etməsi məsələsi gündəmdə deyil. Bu da onu göstərir ki, Rusiya və Ermənistan arasında kifayət qədər soyuq münasibətlər davam edir. Bu, həm də İrəvanın həyata keçirdiyi geosiyasi fəaliyyətlə birbaşa bağlıdır.
Təbii ki, Avropa İttifaqının (Aİ) mülki missiyasının Ermənistanda yerləşməsi Moskvanı narahat edən bir məsələdir. Artıq müxtəlif səviyyələrdə bu prosesə münasibət bildirilib və sərt tənqid olunub. Məhz buna görə Rusiya regionda təşəbbüslərlə çıxış etməyə çalışır. Münhen Təhlükəsizlik Konfransında ABŞ-ın dövlət katibi Antoni Blinkenin vasitəçiliyi ilə görüş baş tutdu. Təbii ki, Rusiya diplomatik trekdən geri qalmaq istəmir və öz siyasi gündəliyini formalaşdırmağa çalışır. Regional səfərin həyata keçirilməsinə də elə əsas səbəb budur".
Politoloq bildirib ki, Rusiya əlində olan imkanları sülhün əldə olunması üçün istifadə etməlidir:
"Düşünürəm ki, regional sabitliyin əldə olunması üçün Rusiyanın əlində yaxşı fürsətlər var. Təsir imkanları çox genişdir. Ona görə də bu təsir imkanlarını məhz sülhün gücləndirilməsinə yönəltməlidir. Əks təqdirdə Brüssel və Vaşinqton çox ciddi surətdə regionda öz mövcudluğunu qoruyub saxlamağa və inkişaf etdirməyə çalışır. Rusiya əlinə düşən fürsətləri və imkanları dəyərləndirmədikcə bu fürsətlərin səmərəsiz olduğunu görürük. Bu imkanlardan Aİ və ABŞ da məharətlə istifadə edir".