"Qərbin fəallaşması Rusiyanın Cənubi Qafqazdakı planlarına qarşıdır" - Sergey Lavrov
Rəsmi Moskva Azərbaycan Ermənistan münaqişəsinin həllində qərbin fəallığından narahatdır. Brüssel və Vaşinqton platformalarında danışıqlarda canlanma yaranandan dərhal sonra Rusiya öz "yardım paketini" təqdim edir. Yenidən tərəfləri masasaya dəvət edən şimal qonşumuz münaqişəyə öz maraqları baxımından yanaşır və danışıqların gedişində hər dəfə müəyyən mövqe sərgiləyir. Cənubi Qafqazda münaqişə ocaqlarının daim alovlanmasında maraqlı olan Rusiyanın "Qarabağ münaqişəsinin gələcək nəsillərə ötürülməsi" kimi cəfəng versiyası onların çirkin planlarını bir daha ortaya qoyur. Özünü daim "xilaskar"obrazında göstərən Rusiya regionda varlığını saxlamaqdan ötəri hər cür oyunlara hazırdır.
Rusiya qərbin vasitəçilik missiyasından narahatlığını ifadə edir və bu ölkənin Xarici İşlər Naziri Sergey Lavrov KTMT-yə üzv ölkələrin Xarici İşlər Nazirləri Şurasının iclasında çıxışı zamanı bu məsələyə yenidən toxunub və bildirib ki: "Bakı və İrəvan Qərbin qeyri səmimiliyini anlayıb onların vasitəçilik missiyasını düzgün dəyərləndirməlidir".
Qərbin Rusiyanı Cənubi Qafqazdan sıxışdırıb çıxarmaq planlarını hiss edən Rusiya hakimiyyəti nəyin bahasına olursa-olsun regionda möhkəmlənmək və münaqişə ocaqlarını daim alovlanması üçün təxribatlara da hazırdır.
Lavrov daha sonra qeyd edib ki, ABŞ-ın və Avropa İttifaqının məqsədi danışıqlara kömək etmək deyil, Cənubi Qafqaza nüfuz etməkdir. Bu isə Rusiya Federasiyasına təzyiqdən başqa bir şey deyil:
"Qərbin hərəkətləri onun NATO və Aİ-yə üzv ölkələrin sərhədlərindən uzaq regionlara yayılmaq istəyini əks etdirir və bu vəziyyətin sabitləşməsinə kömək etmək əvəzinə məsələni daha da qəlizləşdirir. İrəvandakı və Bakıdakı tərəfdaşlarımız ümid edirəm ki, bunu başa düşürlər. İstənilən halda biz onlarla baş verənləri səmimi şəkildə müzakirə edirik. Razılaşmaların əldə edilməsi yalnız Rusiya və Azərbaycan prezidentləri, habelə Ermənistanın baş nazirinin imzaladığı üçtərəfli sazişin icrası çərçivəsində mümkündür".
Lavrov bundan sonra vəziyyətin tam nizamlanması üçün zəruri olan səylərin müxtəlif aspektlərinə həsr olunmuş daha bir neçə yüksək səviyyəli üçtərəfli bəyanatların qəbul edildiyinə də diqqət çəkib.