Qida əlavələri və vitaminlərin ziyanları haqda bilmədiklərimiz
Təbii qida əlavələrindən sui-istifadə və onlara qarşı qərəzli münasibət böyrək daşlarının əmələ gəlməsinə, həzm problemlərinin yaranmasına və dərmanların yanlış hərəkətinə səbəb ola bilər. Bu barədə Corc Vaşinqton Universitetinin tədqiqatçısı Keti Suleta məlumat verib.
Mütəxəssisin sözlərinə görə, insanlar "təbii" birləşmələrin sağlamlığa zərər verə bilməyəcəyinə inanırlar, ona görə də həkim resepti olmadan və orqanizmdə hər hansı vitamin və mineralların çatışmazlığından əmin olmadan müxtəlif əlavələr qəbul edirlər.
Bəzi hallarda bu, lazımsız maliyyə israfına səbəb olur. Fakt budur ki, insan bədəni artıq vitaminləri "saxlaya" bilmir - çatışmazlıqlar olmadıqda, sidiklə birlikdə xaric olur. Eyni zamanda, insan öz sağlamlığına nəzarət illüziyası yaradır.
Tədqiqatçı onu da diqqətə çatdırıb ki, qida əlavələrində çox vaxt müəyyən bir vitamin və ya mineral tövsiyə olunan gündəlik normadan dəfələrlə çox olur. Onların nəzarətsiz istifadəsi təhlükəli ola bilər. Həddindən artıq C vitamini ishal, ürəkbulanma və qarın ağrısına səbəb ola bilər, çox D vitamini isə böyrək daşlarının əmələ gəlməsinə səbəb ola bilər. Bundan əlavə, qida əlavələrinin bəzi bitki komponentləri kontraseptivlər, immunosupressantlar və statinlərlə qarşılıqlı təsir göstərə bilər, onların gözlənilən təsirini dəyişdirə və ya müalicəyə müdaxilə edə bilər.