Qondarma rejimin qondarma "strukturları"nın Xankəndidən Şuşaya köçürülməsi xəbərləri ilə bağlı BƏYANAT
Qondarma rejimin qondarma "strukturları"nın Xankəndidən Şuşaya köçürülməsi xəbərləri ilə bağlı BƏYANATQondarma rejimin qondarma "strukturları"nın Xankəndidən Şuşaya köçürülməsi xəbərləri ilə bağlı BƏYANAT
Ermənistan KİV-də bu ölkənin işğal etdiyi Azərbaycan ərazilərində yaratdığı qondarma rejimin qondarma "strukturları"nın Xankəndidən Şuşaya köçürüləcəyi haqqında məlumat yayılıb.
Məsələ ilə bağlı Azərbaycan Respublikası Dağlıq Qarabağ bölgəsinin azərbaycanlı icmasından APA-ya daxil olan bəyanatda bildirilib ki, Şuşa Azərbaycan üçün böyük tarixi və mənəvi əhəmiyyətə malik bir şəhərdir.
"Onun əsasının qoyulmasının 270 illiyi ərəfəsində işğalçı Ermənistanın növbəti təxribat cəhdini pisləyirik. Biz belə təxribatların dəfələrlə şahidi olmuşuq. Bir müddət öncə Şuşanın Yuxarı Gövhər Ağa Məscidinin arxitekturasının təhrif edilərək, "İran məscidi", rus kilsəsinin təhrif olunaraq "erməni kilsəsi" kimi qələmə verilməsi də bu qəbildən olan təxribatlardan idi.
Bundan başqa, Ermənistan rəhbərliyi bir neçə ay əvvəl Şuşada qondarma "inaqurasiya" şousu təşkil etmişdi. Mütəmadi xarakter almış belə addımlar münaqişənin tənzimlənməsinə mane olmaqdan başqa heç nəyə xidmət etmir və beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən kəskin surətdə qınanmalıdır.
Ermənistanın bu kimi təxribatçı və azğın əməlləri heç vaxt bizim öz ata-baba yurdlarımıza qayıtmaq əzmimizi qıra bilməyəcək. Dağlıq Qarabağın etnik təmizləməyə məruz qalmış azərbaycanlı icması torpaqlarımıza qayıdaraq Azərbaycan Respublikasının suverenliyinin təcəssümü olan qurumları təşkil edəcəkdir", - deyə bəyanatda qeyd olunub. /oxu.az