Roman Çıpindən SENSASİON AÇIQLAMALAR "Ermənilər arasında kişi yoxdur. Onlar öz uydurduqları yalanları ilə yaşayırlar"
Roman Çıpindən SENSASİON AÇIQLAMALAR "Görün, ermənilər nə edir? Onlar üçün müqəddəs heç nə yoxdur. Ruslar onlara torpaq verdilər, hər şey verdilər. Bəs onlar əvəzində nə etdilər?! Rusları söyürlər, aşağılayırlar. Onlar ümumiyyətlə, heç kimə ehtiramla yanaşmırlar. Ermənilər arasında kişi yoxdur. Siz kişi deyilsiniz. Siz əski parçasısınız. Siz bir-birinizə boş-boş "Böyük Ermənistan" nağılı danışırsınız. Gəlin mənim efirimə, sübut edin ki, sizin qədim tarixiniz var. Göstərin mənə o tarixinizi, əgər siz kişisinizsə?! Qorxursunuz ki, birdən alınmaz. Qorxursunuz ki, Romanda daha güclü arqumentlər, faktlar var. Özünüz də öz nağıllarınıza inanmırsınız."
KONKRET.az xəbər verir ki, belə bir sensasiyalı açıqlamalarla əslən yəhudi olan müstəqil jurnalist, şərhçi Roman Çıpin çıxış edib.
O, verilişində ermənilər haqda daha dəhşətli faktlar açıqlayıb.
"Siz həmişə kiməsə nəyisə sübut etməyə çalışırsınız, çünki bilirsiniz ki, əslində heç nə yoxdur. Siz heç bir tarixi fakt olmadan nəyisə izah etməyə, dəlil gətirməyə çalışırsınız. Amma bütün bunlar boşboğazlıqdan başqa bir şey deyil. Artıq bütün dünya bilir bunları. Gör nə qədər iblis olasan ki, belə yalanlar uydurasan. Ermənilər dünya üçün nə verib? Hansı tarixi yenilikləri olub? Sizin heç qədim əlyazmalarınız belə yoxdur. Sizin qədim tarixiniz yoxdur. Sizdə hər şey falsifikasiyadır. Siz başqalarının toponimlərini oğurlayırsınız. Erməni sözü belə sizə aid deyil. Siz bu adı da mənimsəmisiniz. Bu adın sizə heç bir dəxli yoxdur", – deyə Roman Çıpin bildirib.
O, qeyd edib ki, ermənilər heç vaxt İrəvan xanlığında yaşamayıb.
"Siz Qafqaz ərazilərində heç vaxt olmamısınız. Başqalarının torpaqlarına gəlmisiniz. Rusların sayəsində başqalarına məxsus ərazilərdə yerləşmişsiniz. İndinin özündə gözünüz başqa torpaqlardadır. Bu isə barbarlıqdır. Siz özünüzü çaqqal kimi aparırsınız. 44 günlük müharibədə İrəvana qaçıb dediniz ki, nəhayət Bakı ilə dialoqa başlamaq lazımdır. İndi yenə başlamısınız Azərbaycanın üzərinə getməyə. Çünki sizi müdafiə edənlər tapılıb. Fransa müdafiə edir sizi. Bütün dünyaya bar-bar bağırırsınız ki, bizə kömək edin, yardım edin, bizi öldürürlər, qırırlar, aclığa məhkum edirlər, nə bilim daha nələr. Nə qədər əclaf olasan gərək belə xislət nümayiş etdirəsən", – deyə əslən yəhudi olan Roman Çıpin ermənilərin iç üzünü göstərib.
O bildirib ki, azərbaycanlılar ermənilərə yaşamaq üçün torpaq və ərazi veriblər.
"Amma siz namərdlik etdiniz. Sizə türklər torpaq verdilər. Hələ 15-ci əsrdə hayları yunanlar qırmağa başladılar. Türklər gəlib sizi xilas etdilər. İndi siz bunlarə nə tez unutdunuz?! Siz suriyalılardan qaçdınız. Hara qaçdınız? Bizansa qaçdınız. Orada isə sizi yunanlar qırdılar. Tarixdə ilk dəfə olaraq sizə torpaq verdilər. Türklər sizi qorudular. Əgər səhv etmirəmsə, 17-ci əsrdə, 1498-ci ildə türklər sizə Vanda torpaq verdilər, cənab ermənilər. Yox, cənab haylar. Onda siz erməni adlandırılmamışdınız. Onda hələ bilmirdiniz ki, siz ermənisiniz. Onda siz hansı dildə yazırdınız?! Yunan, türk və başqa dillərdə yazırdınız. 18-ci əsrə qədər siz öz dilinizdə bir kəlmə də olsun yazmırdınız", – deyə Roman Çıpin əlavə edib.
Onun sözlərinə görə, osmanlılarla savaşmaq üçün ermənilərə silahı ruslar verib.
""Daşnaksütyun" partiyasını Tbilisidə sizə kim yaratdı? Ruslar. 1894-95-ci illərdə sizi kim qırdı? Heç kim. Neçə dəfə böyük münaqişələr üçün təxribatlar etdiniz. Gəlin efrimə, sizə bunların hamısını xatırladım. Gəlməyəcəksiniz. Çünki qorxursunuz. Ancaq yazacaqsınız. Hədyanlarla, yalanlarla, uydurmalarla dolu dəlillər gətirəcəksiniz. Siz bunları yaxşı bacarırsınız. Sizin cəmiyyətdə qorxaqlıq hökm sürür. Siz hara köçürsünüzsə, həmin ərazilərin tarixi erməni torpaqları olduğu haqda uydurmalarla çıxış edirsiniz. İndi Soçidə, Krasnodarda bunları edirsiniz. Siz qorxaqsınız, döyüşə də bilmirsiniz. Siz heç bir müharibəni özünüz udmamısınız. Siz heç vaxt qələbə qazanmamısınız. Həmişə başqalarının arxasına gizlənmisiniz. Artıq bütün dünya sizin yalanlarınızı bilir. Siz nağılbazsınız. Sizin tarixiniz başdan ayağa yalandır. Siz öz diasporunuzu soymaqla məşğulsunuz. Onların verdiyi pullar belə ayrı-ayrı ermənilərin cibinə axır. Ermənistanda heç kim yaşamaq istəmir. Bu xalq sözün əsl mənasında xəstədir. Bütün dünya bilir ki, Qarabağ "arsax" deyil. "Arsax" sözü heç vaxt olmayıb. Siz zombiləşmiş cəmiyyətsiniz. Azərbaycanlılar heç vaxt sizi qırmayıblar, heç bir pislik etməyiblər. Azərbaycanın tarixində təcavüz olmayıb. Siz əski parçasısınız", – deyə Roman Çıpin fikrini tamamlayıb.