Rus-Ukrayna müharibəsi nə vaxt bitəcək? - Ekspert açıqladı
Rus-Ukrayna müharibəsi nə vaxt bitəcək? - Ekspert açıqladıUkrayna müdafiə naziri Oliksiy Reznikov mediaya açıqlamasında Rusiya ilə heç vaxt danışıqlara getməyəcəklərini deyib. Onun sözlərinə görə, Rusiyanın nüvə ilə bağlı çıxışları sadəcə blefdir və bununla istəklərinə nail ola bilməyəcəklər. Hələ sonu görünməyən bir münaqişə olaraq qalan Rusiya-Ukrayna müharibəsi ilə bağlı müxtəlif fikirlər səsləndirilir. Müdafiə nazirinin bu fikri isə yeni suallar doğurur.
Münaqişə yalnız hərbi yollamı həll olunacaq? Ümumiyyətlə, müharibə nə zamana kimi davam edəcək?
Rus-Ukrayna müharibəsi nə vaxt bitəcək? - Ekspert açıqladıYeganə Hacıyeva, politoloq
Mövzunu KONKRET.az-a şərh edən politoloq Yeganə Hacıyeva deyir ki, hazırda Ukraynanın danışıqlar masasına oturması qəbuledilməzdir:
Bu şərtlər altında heç bir danışıqlar aparıla bilməz. Ukrayna əraziləri işğal olunduğu halda danışıqlara getmək isə bu işğalla barışmaq deməkdir. Rusiya Ukraynanın bir neçə vilayətini işğal edib. İşğal olunmuş üç ərazidən birini ilhaq edib və öz dövlət ərazisinə qatıb. Digər iki ərazisinin isə müstəqilliyini tanıyıb və keçirdikləri psevdo referendumdan sonra Rusiyaya birləşmək "qərarı" alıblar. Üç bölgə işğal altında olduğu halda danışıqların aparılmasının bir mənası yoxdur. Bu Ukrayna üçün həm də qəbuledilməzdir. Əgər bu ərazilər işğal altında qalacaqdısa, müharibəni davam etdirməyin mənası nə idi?
Bununla yanaşı, danışıqların aparılması Rusiyanın özü üçün də əhəmiyyətlidir. Bu gün Ukraynanı danışıqlara məcbur etmək istəyən ölkələr çoxdur.
Yəni razılaşmanın əldə olunması ilə bağlı fikirlər müharibənin ilk günlərindən başlayıb. Bu gün də Avropanın bir sıra ölkələri Ukraynanı danışıqlara məcbur etmək istəyirlər. Amma bu şərtlər altında danışıqlar Ukraynaya lazımdırmı? Əlbəttə, lazım deyil. Çünki məsələnin bu mərhələsində sülh danışıqları aparılacaq mühit yoxdur. Əks halda bu, Ukraynanı ədalətsiz müharibədə sülhə məcbur etmək kimidir.
Y.Hacıyeva əlavə edib ki, qarşıdakı aylarda proseslərin gedişatında ciddi məqamlar olacaq:
Məsələnin hərbi yolla həll oluması artıq yeganə yoldur. Çünki Rusiyanın da işğal altında olan ərazilərdən çəkilmək fikiri yoxdur. Müharibənin sürətlənməsi üçün isə bütün addımlar atılıb. Yayın birinci ayına qədər Rusiya-Ukrayna münasibətlərində ciddi proseslərin baş verəcəyi gözlənilir. Artıq müharibənin yekun mərhələsinə giririk. Mart ayının sonundan biz bunun daha çox şahidi olacayıq.