Rusiya Ermənistanda qarşıdurma HAZIRLAYIR
Rusiya Ermənistanda qarşıdurma HAZIRLAYIRQərbin Cənubi Qafqazdan Rusiyanı sıxışdırıb çıxartmaq planı davam etdikcə şimal qonşumuz regionda qalmaq üçün hər cür təxribatlara əl atır. Sərhəddə və Qarabağda atəşkəsin pozulmasından tutmuş, hər cür siyasi manipulyasiyaya əl atan Rusiya əlindəki vasitələri buraxmaq niyyətində deyil. Bir neçə gün əvvəl Rusiya XİN-nin bəyanatında da bu elementlər aydın sezilirdi. Daha doğrusu, təhdid dolu bəyanatda Ermənistanı Qarabağı Azərbaycanın bir hissəsi kimi tanımaqda ittiham edirdi.
Deməli, Rusiyanın məqsədi aydındır. Ruslar danışıqlara mane olmaq və reinteqrasiya prosesini əngəlləmək, Qərbin təklif etdiyi Bərdə-Ağdam-Xankəndi humanitar yolunun açılmasının qarşısını almağa fokuslanıb. Bunun üçün Qarabağ ermənilərinin iştirakıyla mitinqlər təşkil edilir, Qərbin təşəbbüsü ilə keçirilən danışıqlar prosesini bloklamaq üçün cəhdlər olunur. Rusiyanın bu mövqeyindən ruhlanan Ermənistandakı bəzi siyasi qüvvələr yeni müqavimət hərakatı yaratmağa hazırlaşır.
KONKRET.az xəbər verir ki, bunu parlamentdə təmsil olunan "Ermənistan" blokunun deputatı Geqam Manukyan deyib:
"Rusiya Xarici İşlər Nazirliyinin bəyanatından aydın oldu ki, Qarabağın Azərbaycanın tərkibinə verilməsi Paşinyanın qərarıdır. Bu vəziyyətdə həm Rusiya, həm də Qərb öz maraqlarını həyata keçirməyə çalışır. İctimaiyyət arasında narahatlıq artıb. Paşinyanın siyasəti ilə bağlı fikir ayrılığı var və bunu son sorğular da təsdiqləyir. Bu gün erməni cəmiyyəti fəal mübarizəyə hazırdır", – deyə Manukyan bildirib.
Parlamentdə təmsil olunan "Ermənistan" fraksiyasının rəhbəri, keçmiş prezident Robert Köçəryandır. 2021-ci il seçkilərində uduzduqdan sonra siyasi səhnəni tərk edən Köçəryanın tərəfdərları, Ermənistanda siyasi hakimiyyəti dəyişmək üçün hər cür təxribatlara hazırdırlar və bu işdə Rusiyanın köməyinə arxalanırlar. İndi də Rusiyanın təşəbbüsü ilə Ermənistanda müqavimət hərəkatı yaratmaq və təxribatlar törətmək üçün planlar cızılır.