"Rusiya Qarabağda qalmaq üçün hər şeyə gedəcək" - Politoloq
Regionda baş verən hadisələri şərh edən siyasi şərhçilər daha çox Ermənistanın qeyri-konstruktiv siyasətinə diqqət yetirir. Nikol Paşinyanın siyasi manipulyasiyaları, onun bir-birini təkzib edən fikirləri də politoloqların diqqətindən yayınmır. Eyni zamanda Azərbaycan və Ermənistan liderlərinin görüşündən sonra baş verən təxribatlar da ekspertlərin ən çox müzakirə etdiyi mövzudur.
KONKRET.az-a açıqlama verən politoloq Tural Əliyevin də söhbətə bu mövzu ilə başlaması təsadüfi deyil:
"Bu gərginliyin kökündə duran müxtəlif səbəblər var. Əsas səbəblər regionda marağı olan ölkələrin prosesə mane olmaq istəyindən doğur. Rusiya regionda təsir rıçaqlarını buraxmaq istəmir. İranın məqsədi Zəngəzur dəhlizinin açılmasına mane olmaq, Qərbin marağı açılacaq kommunikasiyalardan daha çox pay almaqdır. Fransa isə özünün sahib olduğu dəhlizlərin işinə kölgə salmamaq üçün yeni dəhlizə mane olmaq istəyir.
Danışıqlar proseslərinə təsir etmək üçün həmin qüvvələr birbaşa və kənar müdaxilələrdən istifadə edir. Bunlar da sülh müqaviləsinin qarşısını almağa hesablanıb.
Hazırda Azərbaycanla Ermənistan arasında danışıqlar bir neçə parametrlər üzrə aparılır. Bunlar sərhədlərin delimitasiyası və demarkasiyası, Qarabağdakı ermənilərin reinteqrasiyası və kommunikasiyaların açılması istiqamətində aparılan danışıqlardır.
Azərbaycan və Ermənistan liderlərinin görüşü ərəfəsi və ya ondan sonra baş verən təxribatlara isə bir növ adət etmişik. İndi Qarabağda baş verənlər də ermənilərin növbəti təxribatıdır. Brüssel görüşündən bir neçə gün sonra isə Ermənistanın baş naziri hökumətin iclasında üçtərəfli görüşdə əldə edilən razılıqları ya sabotaj edir, ya da əldə edilən razılıqların üstündən xətt çəkir. Amma bundan əvvəlki bütün görüşlərində o, hansısa irəliləyişin əldə edildiyini bildirirdi. Bütövlükdə isə biz prosesi nəzərə alsaq, əslində hər hansı uğurun əldə olunmamasının şahidi oluruq. Bunun da kökündə duran isə təkcə Ermənistanın təkbaşına verdiyi qərarlar deyil.
Çünki Ermənistan regionda gedən prosesin qarşısında dura biləcək gücə sahib deyil. Bu baxımdan Ermənistan hakimiyyəti də çalışır ki, beynəlxalq platformalarda ancaq Laçın yolundan siyasi spekulyasiya etsin. İndi ermənilər daha çox Qarabağdakı ermənilərin hüquqları ilə bağlı məsələyə fokuslanır. Bununla da beynəlxalq ictimaiyyətin diqqətini regiona cəlb etmək niyyəti güdürlər. İndi Qarabağda gedən proseslərin hamısı buna hesablanıb. Eyni zamanda Rusiyanın da dəstəyi burada öz sözünü deyir. Rusiya Qarabağda qalmaq üçün hər cür təxribatlar törədə bilər və ermənilərin qızışdırılmasının arxasında da rusların hiyləgər niyyətləri dayanır".