Rusiya XİN: "Zəngəzur dəhlizi açılsaydı, Laçın yolunda keçid məntəqəsi olmazdı"
Rusiya XİN: Rusiya Xarici İşlər Nazirliyinin Ermənistan-Azərbaycan münasibətlərinin normallaşması prosesindəki vəziyyətlə bağlı bəyanat yayıb.
KONKRET.azxəbər verir ki, Rusiya XİN Qarabağda, Ermənistan-Azərbaycan qoşunlarının təmas xəttində, eləcə də rəsmi Bakı ilə İrəvan arasında dialoqda yaranmış vəziyyətdən ciddi narahat olduğunu bildirib.
"Biz mövcud vəziyyətdən ciddi narahatlığımızı bildiririk.
Son dərəcə narahatlıqla atəşkəs rejiminin pozulması hallarının və hər iki tərəfdən mütəmadi olaraq itkilərlə nəticələnən müxtəlif insidentlərin artmasını qeyd edirik.
Biz Azərbaycanın və Ermənistanın ictimai məkanında ittihamedici və aqressiv ritorikanın artmasını heç də az təhlükəli hesab etmirik.
Tərəfləri dərhal mövcud razılaşmalara qayıtmağa çağırırıq.
Biz hesab edirik ki, yaranmış problemlərin bir çoxu uzun müddətli boşluq və Rusiya, Azərbaycan və Ermənistan liderləri arasında üçtərəfli sazişlərin əsas yolları üzrə danışıqlar prosesində irəliləyişin olmaması, xüsusilə regionda kommunikasiyaların (Zəngəzur dəhlizi nəzərdə tutulur – red.) açılmamasından irəli gəlir.
Ümid edirik ki, Bakı və İrəvan siyasi iradə nümayiş etdirəcək və yaxın gələcəkdə bu mənfi tendensiyanın öhdəsindən gələ biləcəklər.
Rusiya tərəfi Azərbaycana və ona yaxın olan Ermənistana bütün lazımi yardımı göstərməyə hazırdır.
Biz həmçinin xarici Qərb oyunçularını və öz fürsətçi gündəmləri üzərində işləyən yerli rusofob elementlərinə xəbərdarlıq edirik: Rusiyaya qarşı qarayaxma kampaniyası da daxil olmaqla, vəziyyəti qarışdırmağa cəhd etməsinlər".