Rusiyada GİZLİ HAZIRLIQ: yeni platforma, PUA-lar və dronlar
Rusiya Hərbi Dəniz Qüvvələri üçün ən yeni dəniz platforması hazırlanır və bu platforma taktiki və kəşfiyyat xarakterli pilotsuz uçuş aparatlarının (PUA) yerləşdirilməsi üçün nəzərdə tutulub.
Publika.az xəbər verir ki, bu barədə TASS-a gəmiqayırma sənayesindəki mənbə bildirib:
"Hazırda biz Hərbi Dəniz Qüvvələri üçün çoxməqsədli platforma layihələndiririk ki, bu platforma xeyli sayda taktiki dronları və kəşfiyyat qabiliyyətinə malik pilotsuz nəqliyyat vasitələrini daşıyacaq".
Mənbənin sözlərinə görə, bunun göyərtə əsaslı orta və yüngül vertolyot və təyyarə tipləri olması nəzərdə tutulur. Sonuncu pnevmatik katapult vasitəsilə gəmidən buraxılacaq.
"Gəmi əsaslı pilotsuz və avtonom sistemlər onların sahil zolağında və açıq dənizdə taktiki istifadəsini təmin edəcək". - agentliyin həmsöhbəti əlavə edib.
O qeyd edib ki, göyərtəli dronların uçuşlarını təmin etmək üçün bir sıra şərtlərə əməl olunması üzərində düşünmək lazımdır:
"Bu, bort elektronikanın aqressiv dəniz mühitindən qorunması, gəmiyə minmək üçün alətlərin yüksək dəqiqliyi və göyərtəyə sərt eniş zamanı avtomobillərin gövdəsinin kifayət qədər möhkəmliyidir".
TASS-ın bununla bağlı rəsmi məlumatı yoxdur.
Hərbi Dəniz Qüvvələrinin dəniz aviasiya bölmələri 2010-cu ildə Xüsusi Texnoloji Mərkəzdə yaradılmış çoxfunksiyalı Orlan-10 PUA ilə silahlanmışdır. Cihazın xarakterik xüsusiyyətləri onu həm quruda, həm də gəmilərdə istifadə etməyə imkan verir. Dəniz aviasiyasının aerodromlarında, eyni zamanda hədəf təyinatını verməklə, aşkar edilmiş səthi və sahil hədəfini izləyə bilən Forpost dronundan da istifadə olunur. Qurğu "Kalibr" və "Oniks" gəmi raket sistemləri ilə birgə uğurla istifadə edilib.