Rusiyasız yeni dünya nizamı: Baydenin ŞOK PLANI ÜZƏ ÇIXDI
"ABŞ Prezidenti Co Bayden "Rusiyanın dünya siyasətinin kənarına atıldığı" yeni dünya nizamı üçün bir plan üzərində işləyir".
Publika.az xəbər verir ki, bu barədə Ukraynanın keçmiş xarici işlər naziri Vladimir Oqrızko "Espreso" telekanalına verdiyi müsahibəsində deyib.
Diplomat izah edib ki, indi Kiyev Moskvanın mövqeyinə məhəl qoymaya bilməz, çünki Rusiya BMT Təhlükəsizlik Şurasında veto hüququna malikdir. Həmçinin, konsensus prinsipinin qüvvədə olduğu ATƏT-də istənilən qərara mane ola bilər.
"Yeganə yol Rusiyanı real veto hüququna malik olduğu strukturların fəaliyyətindən uzaqlaşdırmaqdır. Səbəbsiz deyil ki, Qərb tərəfdaşlarımız indi inkişaf edir və tezliklə nizam-intizam qaydalarına əsaslanan tamamilə fərqli dünya nizamı konsepsiyasını həyata keçirəcəklər. Ancaq Rusiya Federasiyasının olmadığı yerdə. Bu, faktiki olaraq Rusiyanı və digər totalitar rejimləri dünya siyasətinin kənarına itələyir", - Oqrızko vurğulayıb.
Diplomat deyib ki, deməli, bu, Rusiyanın sui-istifadə etdiyi psevdo sifarişdir:
"Buna görə də, bir neçə aydan sonra demokratik dəyərlərin hər şeydən üstün olduğu, ya demokratiyanın, ya da avtokratiyanın qalib gələcəyini anlayan ölkələri bir araya gətirəcək demokratiya sammiti baş tutacaq (bu, Baydenin ideyasıdır)".
Eks-nazir əlavə edib ki, tezliklə dünya iki düşərgəyə parçalanacaq: güclü sivil ölkələri birləşdirəcək demokratik və 10-15 ölkəyə qədər avtokratik.
Oqrızko yeni dünya qarşıdurmasında qələbəni Qərb düşərgəsinin qazanacağına ümid etdiyini bildirib: "Çünki bu, demokratiyanın tarixi missiyası".