"Ruslar olmasaydı, türklər 44 günlük müharibədə İrəvana girəcəkdi " - Davtyan
"Cənubi Qafqaz regionunda rusların yerinə türklər gələcək".
KONKRET.az xəbər verir ki, erməni politoloq Qarnik Davtyan ruslar getsə Ermənistan sərhədlərində kim dayanacaq sualını cavablandırarkən belə deyib.
Belə ki, o, Ermənistan Təhlükəsizlik Şurasının katibi Armen Qriqoryanın sərhəd xidmətlərinə bütün nəzarəti yalnız erməni tərəfinin həyata keçirməli olduğu barədə bəyanatını şərh edib.
"Sübut olunub ki, Qərbi təmsil edən bütün xarici qüvvələr bizim regionda dəfələrlə qısamüddətli planlar həyata keçirməyə cəhd ediblər. Yəni, gəlib 10 ildən sonra geridə dağıntı qoyub gediblər", – deyə Davtyan bildirib.
Onun sözlərinə görə, Rusiya tərəfinin bu regionda əməkdaşlıqda uzun illər təcrübəsi var.
"Onların olması həm erməni dövlətçiliyinin qorunub saxlanmasına, həm də onun sabit inkişafına kömək edir. Açığı, ruslar Türkiyə ilə sərhəddə dayanmasaydı, türklər 44 günlük müharibə zamanı İrəvana girəcəkdilər. Bu da göz qabağındadır", – deyə Davtyan əlavə edib.