Saakaşvilinin son vəziyyəti haqqında hesabat dərc edildi
Xalq Müdafiəçisi (Ombudusman) tərəfindən yaradılmış bir qrup mütəxəssis/ekspert Gürcüstanın Qori Hərbi Hostalında olan üçüncü prezidenti Mixail Saakaşvilinin sağlamlıq vəziyyətinin monitorinqinin nəticələri haqqında hesabat dərc edib.
Publika.az xəbər verir ki, sözgüdən mütəxəssislər/ekspertlər qrupunun üzvləri belədir: Aidə Gözəlova, Tengiz Tsuladze, Giorgi Kaçarava, Nino Zavraşvili, Qriqoli Xurtsidze, Giorgi Papiaşvili, Giorgi Qriqoliya və Marine Kurataşvili.
Keçmiş prezidentə baş çəkən mütəxəssislər onun sağlamlıq vəziyyətini yerindəcə qiymətləndirib və xəstənin səhhəti ilə bağlı məlumatlar ilə tanış olublar. Bundan əlavə xəstəxananın tibb heyətinin tam hüquqlu əməkdaşlığa hazır olduğu vurğulanıb.
Ekspertlər M.Saakaşvilinin vəziyyətinin ümumi qiymətləndirilməsi vəziyyətin əhəmiyyətli olduğunu bildirir. Bu mərhələdə aşağıdakı əsas problemlər ifadə olunur:
Nevroloji simptomlar, xüsusən də göz parezi, balanssızlıq, ümumi zəiflik, posttravmatik stress pozğunluğunun klinik əlamətləri və orta / ağır depressiv pozğunluq, anemiya.
Açıqlamaya görə, psixotrop dərmanlar da daxil olmaqla bir sıra dərmanlarla daha optimal reseptə ehtiyac müəyyən edilib. Bununla belə, hesabatda bildirilir ki, travma sonrası stress pozğunluğu və orta/ağır depressiyaya baxmayaraq, xəstə hələ də psixoterapiya almır. Tövsiyələrə gəlincə, ekspert qrupu hesab edir ki, posttravmatik stress pozğunluğu və orta/ağır depressiya hallarının müvafiq psixoterapevtik müdaxilə ilə müalicəsi, həmçinin bu sahədə müvafiq əlavə tədqiqatların, o cümlədən psixotravmatoloqların köməyi ilə aparılması zəruridir.