Sabiq nazir müavini həbs edildi - QAZAXISTANDA
Sabiq nazir müavini həbs edildi - QAZAXISTANDAQazaxıstanın keçmiş ekologiya, geologiya və təbii sərvətlər nazirinin müavini Axmetjan Primkulov dövlət qulluğunda vəzifə tutmaq hüququndan ömürlük məhrum edilməklə 7 il müddətinə həbs edilib.
KONKRET.azyerli KİV-ə istinadən xəbər verir ki, bu barədə Astana şəhər məhkəməsinin mətbuat xidməti məlumat yayıb.
Hökm Qazaxıstanın paytaxtında cinayət işləri üzrə rayonlararası məhkəmə tərəfindən çıxarılıb.
Primkulovdan başqa, işə "Operator ROP" MMC-nin keçmiş rəhbərliyinin daha üç nümayəndəsi – 2016-2019-cu illərdə şirkətin baş direktoru vəzifəsində çalışmış Svetlana Korotenko, 2019-2022-ci illərdə MMC-yə rəhbərlik edən Medet Kumarqaliev və şirkətin keçmiş maliyyə direktoru Rüstəm Temirbek cəlb olunub.
Onlar Qazaxıstan Cinayət Məcəlləsinin üç maddəsi ilə ittiham olunublar.
Məlumata görə, Korotenko və Kumarqaliyev hər biri on il müddətinə kommersiya təşkilatlarında rəhbər vəzifə tutmaq hüququndan məhrum edilməklə 7 il müddətinə həbs edilib. Temirbek isə iki il müddətinə azadlıqdan məhrum edilib. O, 5 il ərzində kommersiya təşkilatlarında rəhbər vəzifələr tuta bilməyəcək.
Məhkəmə müəyyən edib ki, ROP-un üç nümayəndəsi 2016-cı ildən başlayaraq Primkulovun əli ilə dəfələrlə büdcə vəsaitlərini mənimsəyib. Dəymiş zərərin ümumi məbləği 26,8 milyard tenge (təxminən 61,6 milyon dollar) təşkil edib.