Saçların ağarmasını necə dayandırmaq olar?
Saçların ağarması hər bir insanda qaçılmaz olaraq baş verən təbii yaşlanma prosesidir.
KONKRET.az xəbər verir ki, saçların ağarması prosesi piqment istehsalına cavabdeh olan melanositlər aktiv olmağı dayandırdıqda baş verir.
Bu sahədə aparılan araşdırmalar göstərir ki, prosesi ləngitmək olar, lakin genetik faktorun müdaxiləsi olmadan onu tamamilə dayandırmaq olmaz. Bu günə qədər itirilmiş saç piqmentini bərpa etmək üçün elmi cəhətdən sübut edilmiş üsullar yoxdur. Bununla belə, bəzi üsullar vəziyyəti qismən yaxşılaşdırmağa kömək edə bilər.
Pəhriz və əlavələr
Antioksidanlarla zəngin balanslaşdırılmış qidalanma saçınızı sağlam saxlamağa və ağarma prosesini ləngidə bilər. Saçların təbii rəngini qorumaq üçün tez-tez B vitaminləri, həmçinin sink və mis əlavələri tövsiyə olunur.
Saça qulluq
Ağ saçlar üçün nəzərdə tutulmuş şampunlar və kondisionerlərdən istifadə ağ saçları kamuflyaj etməyə kömək edə bilər, onları daha az nəzərə çarpır, lakin hüceyrə səviyyəsində saç rəngini dəyişdirmir.
Stress və həyat tərzi
Stress və müəyyən həyat tərzi seçimləri ağarma prosesini sürətləndirə bilər. Stressin azaldılması və aktiv həyat tərzinin davam etdirilməsi ümumi rifah üçün faydalı olsa da, hazırda bu amillərin ağ rəngi dayandıra və ya geri qaytara biləcəyinə dair birbaşa sübut yoxdur.