Şair Ramaldanov: "Azərbaycan ordusu sərhəddə bufer zonası yarada bilər"
Şair Ramaldanov: Cənubi Qafqazda baş verən geosiyasi dəyişiklik böyük güclərin maraq dairəsindədir. Bu vəziyyətdə bölgədə hər kəs öz payını almaq niyyətindədir. ABŞ-dan tutmuş Hindistana, Çindən tutmuş Fransaya qədər hər kəs yeni vəziyyətdən yararlanmağa çalışır. Kollektiv qərbin əsas məqsədi Rusiyanı Cənubi Qafqazdan sıxışdırıb çıxartmaq olsa da, şimal qonşumuz regionda qalmaq üçün hər cür vasitədən istifadə edir. Rusiya isə imkan düşən kimi ermənilərin əliylə təxribat törədir və özünü regionun xilaskarı kimi təqdim etməyə çalışır. Qarabağ probleminin həllini gələcək nəsillərə saxlamaq istəyən Rusiya açıq-aşkar bölgədə sabitliyin əlehinədir.
Qərbə gəlincə, ermənilərə dəstək nümayiş etdirən qüvvələr Ermənistanın maraqları üçün bir sıra məsələlər üzərində baş sındırırlar. Amma Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin ağıllı siyasəti və təkidi sayəsində Qərbin çirkin niyyəti də baş tutmur. Ermənistanı dəstəklədiyini ifadə etməkdən çəkinməyən Fransa Cənubi Qafqazda qüvvələr balansını pozmaqla erməniləri yeni qarşıdurmaya sövq edir. Deməli, danışıqlar prosesinə mane olan və maraqlı tərəflər çoxdur. Elə bunun nəticəsi idi ki, ötən həftə Rəcəb Təyyib Ərdoğanın Azərbaycana səfərindən sonra Laçın rayonu ərazisindəki sərhəd keçid məntəqəsində silahlı insidet baş verdi. Ermənistan silahlı qüvvələri Azərbaycan sərhədçilərini atəşə tutdular. Nəticədə bir hərbçimiz yaralandı və sərhəd keçid məntəqəsinin fəaliyyəti dayandırıldı.
Məsələ ilə bağlı ehtiyatda olan polkovnik Şair Ramaldanov KONKRET.az-a açıqlama verib:
Şair Ramaldanov: "Türkiyə Prezidenti Rəcəb Təyyib Ərdoğanla Cənab Prezident İlham Əliyev konkret olaraq qarşıya qoyulan hədəfləri bir daha müəyyənləşdirdilər. Həm Zəngəzur dəhlizi, həm də sülh müqaviləsi ilə bağlı müzakirələr belə deməyə əsas verir. Deməli, Zəngəzur dəhlizinin açılmasına, sülh müqaviləsinin bağlanmasına, delimitasiya və demarkasiyanın aparılmasına, regionda olan inkişaf proseslərinə heç kəs mane ola bilməz. Buna qarşı olan qüvvələr də aktivləşir və təxribat törədirlər. Bunu Azərbaycana qarşı təcavüz kimi də quymətləndirmək olar.
Bununla bağlı cinayət işi qaldırılıb və istintaq gedir. Hal hazırda Laçın sərhəd keçid məntəqəsi bağlıdır. Ermənistandan əlavə zəmanət alandan sonra Laçın sərhəd keçid məntəqəsi öz fəaliyyətini davam etdirəcək. Qarşı tərəf belə bir zəmanət vermədiyindən Laçın yolundan və sərhəd keçid məntəqəsindən istifadə etmək qadağandır. İndi ermənilər səs-küy salırlar ki, Azərbaycan Qarabağı blokadada saxlayır, bölgədə etnik təmizləmə aparır. Sərhəddin bağlı olmasında məsuliyyət ermənilərin üzərinə düşür. Ermənistan öz öhdəsinə düşən təhlükəsizlik tədbirlərini təmin etməsə sərhəd keçid məntəqəsi fəaliyyətini davam etdirə bilməz.
Azərbaycan ordusu əməliyyat şəraitini həmişə olduğu kimi, nəzarətdə saxlayır və adekvat cavabla düşmən tərəfi susdurur. Ötən həftəki qarşıdurmada itirən tərəf yenə ermənilər oldu. Azərbaycan ordusunun bölmələri bir daha peşəkarlıq göstərərk orda olan yüksək təhlükəsizlik tədbirləri nəticəsində düşmənə layiqli cavab veriblər. Bu da antiterror əməliyyatının elementlərindəndir. Çünki terrorçulara, silahlılara qarşı vuruşmaq, təhlükə hiss edilən yeri susdurmaq da bu qəbildəndir. O ki, qaldı daha geniş miqyaslı əməliyyatların keçirilməsinə, ehtiyac olarsa və məqam yaranarsa, danışıqlar resursu tükənərsə Azərbaycan ordusu Ali Baş Komandanın əmrini yerinə yetirməyə hazırdır. Əgər bundan sonra ermənilər sərhəddə təxribat yaradarlarsa, Azərbaycan tərəfinin ixtiyarı var ki, real təhlükəni sərhədlərimizdən uzaqlaşdırmaq üçün bufer zonası yaratsın".