Samir Nuriyev İnam Kərimovu kollektivə təqdim etdi
Samir Nuriyev İnam Kərimovu kollektivə təqdim etdiAprelin5-də Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyasının rəhbəriSamir Nuriyev Ali Məhkəmənin sədri İnam Kərimovu kollektivə təqdim edib.
Samir Nuriyev təqdimat mərasimində çıxış edərəkmüstəqil Azərbaycanın müasir məhkəmə sisteminin inkişafının ilk növbədəxalqımızın Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin adı ilə bağlı olduğunubildirib. Diqqətə çatdırıb ki, Ulu Öndərin rəhbərliyi ilə hazırlanmışAzərbaycan Respublikasının Konstitusiyası məhkəmə hakimiyyətininhakimiyyətlər bölgüsündə yerini, ədalət mühakiməsinin həyatakeçirilməsinin əsas prinsip və şərtlərini müəyyən edib.
Prezident Administrasiyasının rəhbəri qeyd edib ki, Prezident İlhamƏliyev hüquqi dövlət quruculuğu prosesini uğurla davam etdirərəkməhkəmə-hüquq sistemində islahatları daha da dərinləşdirib.Qanunvericilik bazası təkmilləşdirilib, yeni regional məhkəmələr, ocümlədən kommersiya məhkəmələri və inzibati məhkəmələr təsis edilib,hakimlərin sayı artırılıb, onların sosial müdafiəsi gücləndirilib,məhkəmələrin maddi-texniki bazası müasirləşdirilib, bütün bu komplekstədbirlər məhkəmələrin müstəqilliyini daha da möhkəmləndirib.
Samir Nuriyev Ali Məhkəmənin ədalət mühakiməsi institutlarınıninkişaf etdirilməsi sahəsində fəaliyyətini bundan sonra daha dagücləndirəcəyinə, hüquq və azadlıqlarının etibarlı müdafiəsi üçün bütünzəruri tədbirləri həyata keçirəcəyinə və hüququn aliliyinin təminedilməsi istiqamətində öz səylərini əsirgəməyəcəyinə inandığınıbildirib, bu işdə yeni təyin olunmuş sədrə və kollektivə uğurlararzulayıb. / azxeber.com