Sarkisyan: "Zəfərə mane ola bilmirdik - Onlar Şuşaya sanki Həcc ziyarətinə gəlmişdilər"
Sarkisyan: İstintaq komissiyasının iclasında Nikol Paşinyan bir daha iddia etdi ki, döyüşlər noyabrın 8-nə kimi dayanmayıb. Onun sözlərinə görə, Şuşanı saxlamaq üçün hər şey edilib və buna görə də müharibəni dayandırmaq qeyri-mümkün idi.
KONKRET.azxəbər verir ki, separatçı Artsvik Sarkisyan Şuşa döyüşləri ilə bağlı eksklüziv təfərrüatları açıqlayıb.
Onun sözlərinə görə, Azərbaycan Ordusu sürətlə irəliləyərək Hadruta çatmışdı. Ermənistan Silahlı Qüvvələrinin əsas döyüş vəzifələrindən biri Hadrutu əldən verməmək olub. Amma hər şey onlar istədiyi kimi alınmayıb. Hadrut təslim olmağa başlayanda Azərbaycan Ordusu Şuşaya yaxınlaşıb və noyabrın 4-dən yavaş-yavaş şəhərə daxil olub.
A.Sarkisyan daha sonra bildirib: "Hələ indiyə qədər sirr olaraq qalır ki, azərbaycanlılar Şuşaya necə daxil ola bildi. Çox maraqlıdır ki, Azzərbaycan Ordusu bizim arxa tərəfimizə keçməyi bacarmışdı və ordumuz geri çəkilmişdi. Bu günə qədər bu sualların cavabı tapılmır.
Müəmmalı tapşırıqlar gəlirdi. Həmin tapşırıqlara görə ordumuz döyüşmək əvəzinə geri çəkilirdi. Qoşunlar geri çəkildikdən dərhal sonra düşmənin texnikası gəlib qoşunlarımızın yerində dayandı və güclü atəş nöqtələri yaratdılar. Biz gözlədik ki, əlavə qüvvələr köməyə gələcək. Və biz bu kömək nəticəsində azərbaycanlıların onurğasını qırıb irəliləyə biləcəyik. Gözləyirdik, amma təəssüf ki, gözləntilərimiz özünü doğrultmadı. Əksinə, noyabrın 5-də də silsilədə artilleriya yerləşdirilməli idi. Amma mərmilər var idi, artilleriya isə yox. Baxdım ki, azərbaycanlılar sanki Həcc ziyarətinə gəlmişdilər. Biz onların zəfərini əngəlləyə bilmirdik. Çünki Hadrut adlı qalanı da təslim etmişdik. Onların qabağını necə almaq olardı ki!!!
Baxmayaraq ki, ordumuza müxtəlif rabitə formaları verilmişdi ki, artilleriya konkret istiqamətlərdə işləsin. Amma nədənsə bunu etmədilər. Həmin yerlərdən düşmən sakit və maneəsiz magistral yola çıxmışdı.
Arayik Arutyunyan da fəal şəkildə hərbi əməliyyatlarda iştirak edirdi, amma ola bilsin ki, o da aldanıb, ona təqdim olunan xəbərlər də yalan imiş. Konkret olaraq noyabrın 4-dən 5-nə keçən gecə nə baş verdiyini öyrənmək üçün Şuşa gələn Seyran Ohanyan sığınacağa bildirib ki, vəziyyət dözülməzdir, bədbəxtlik baş verib artıq. Amma buna baxmayaraq, yalandan İrəvana məlumatlar ötürülürdü ki, vəziyyətin yaxşıdır. Bu xəbərləri vermək cinayət idi. Çünki məğlub olmağımızın bir səbəbi də arxayınlıq yaratmaq oldu".