Satanovski: "Sülhməramlılar Qarabağda çox qalmayacaq. Vəziyyət kökündən dəyişib"
"Nə qədər ki, Rusiya sülhməramlıları Qarabağda yerləşdiriləcək, yeni eskalasiya olmayacaq, lakin imzalanmış razılaşmalara əsasən, sülhməramlıların qalma müddəti başa çatmaq üzrədir".
KONKRET.az xəbər verir ki, bunu Yaxın Şərq İnstitutunun təsisçisi və prezidenti, professor Yevgeni Satanovski Ermənistan-Azərbaycan sərhədində və Qarabağda mövcud gərginliyin yeni eskalasiyaya gətirib çıxara biləcəyi ilə bağlı sualı cavablandırarkən deyib.
"Nə qədər ki, Qarabağda Rusiya sülhməramlıları var, bu eskalasiya ola bilməz. Amma imzalanmış müqavilələrə görə, Rusiya sülhməramlıları orada çox qalmayacaq və bu gün vəziyyət kökündən dəyişib. Nikol Paşinyan Qarabağdan imtina edib. Artıq bura Azərbaycan ərazisidir. Hər şey sual altındadır. Əliyev də tam aydın şəkildə Qarabağ ermənilərinə təklif edib ki, ya Azərbaycan vətəndaşlığını qəbul edib Azərbaycan qanunları ilə yaşasınslar, ya da getsinlər" – deyə Satanovski əlavə edib.