Səhər yoxsa gecə duş qəbul etmək lazımdır? - Həkim tövsiyəsi
Gündəlik həyatımızda çox tez-tez qarşılaşılan suallardan biri də səhər və ya axşam duş qəbul etməyin daha faydalı olub-olmamasıdır.
KONKRET.az xəbər verir ki, mütəxəssislər hər iki vaxtın özünə məxsus üstünlüklərini qeyd edirlər, lakin axşam duşunun xüsusilə dəri sağlamlığı və yuxu keyfiyyəti baxımından mühim təsirləri var.
Faydaları:
Yuxu Keyfiyyətinin Artırılması: Doktor Jason Singh axşam saatlarında qəbul edilən isti duşun bədənin melatonin hormonu ifrazını stimullaşdıraraq yuxu keyfiyyətini yaxşılaşdırdığını bildirir. Bu, bədənin yatmağa hazır olduğunu göstərərək daha dərin və rahat yuxuya keçidə səbəb olur.
Dəri Sağlamlığı Üçün Təsirlər: Axşam saatlarında dərinin təmir prosesinə başladığını və gecə ərzində nəm itkisinin qarşısının daha effektiv şəkildə alındığını söyləyən doktor Singh, quru və həssas dərisi olanların axşam duşu qəbul etmələrinin daha faydalı olduğunu vurğulayır.
Səhər Duşunun Əhəmiyyəti: Səhər duşu, bədəndəki yağı, bakteriyaları və çirkləri təmizləyərək gigiyenik şəraiti təmin edir. Həmçinin, səhər duşu günə enerji ilə başlamağa kömək edir, xüsusilə hisslərin oyandırılması və ruh halının yaxşılaşdırılması baxımından idealdır.
Həm səhər, həm də axşam duşlarının fərqli faydaları olsa da, hər iki vaxtda qəbul edilən duşların dəri sağlamlığına müsbət təsir göstərdiyi aydın olub. Müəyyən bir vaxtda duş qəbul etməyin üstünlükləri, fərdin həyat tərzinə və ehtiyaclarına uyğun dəyişir.