SENSASİYA! Ruslar Paşinyana üç cəbhədən hücum hazırlayır - ŞOK DETALLARİyunda keçirilməsi planlaşdırılan parlament seçkiləri ərəfəsində Ermənistanda siyasi mübarizə getdikcə daha da kəskinləşir. Hakimiyyətin rəqibləri aralarındakı daxili çəkişmələri müvəqqəti kənara qoyaraq yeni koalisiyalar formalaşdırmağa çalışırlar. Onların vahid blok şəklində çıxış etməsi çətin görünür, lakin ən azı üç ayrı cəbhədə birləşərək səs çoxluğunu əldə etmək və hakim partiyanın namizədinin baş nazir olmasının qarşısını almaq niyyətindədirlər.
KONKRET.az xəbər verir ki, bu taktika ötən ilin martında Gümrüdə artıq sınaqdan keçirilib. Həmin vaxt bir-biri ilə tez-tez münaqişədə olan müxalif qruplar mer seçkilərində ayrı-ayrılıqda iştirak etmişdilər. Nəticədə hakim partiya öz namizədini seçdirmək üçün kifayət qədər mandat toplaya bilmədi, müxalifət isə səsvermədən sonra birləşərək keçmişdə kriminal aləmlə əlaqələri olan Vardan Qukasyanı mer seçdi. Sonradan Qukasyan rüşvət ittihamı ilə həbs edilsə də, tətbiq olunan bu texnologiya indi Rusiyapərəst erməni müxalifəti tərəfindən ümummilli seçkilərdə istifadə olunur.
SENSASİYA! Ruslar Paşinyana üç cəbhədən hücum hazırlayır - ŞOK DETALLARHazırda müxalif qüvvələr Kremlə yaxın iki oliqarxın ətrafında cəmləşir. Bu mərkəzlərdən biri ev dustaqlığında olan "Taşir" şirkətlər qrupunun rəhbəri Samvel Karapetyanı dəstəkləyir. Keçən il "Paşinyanın erməni kilsəsinə hücumlarından qoruyacağam" vədindən sonra həbs edilən biznesmen aktiv şəkildə siyasətə qoşulub. Onun tərəfdarları hətta "Güclü Ermənistan" partiyasını yaradıb və rəhbərliyinə qohumu Narek Karapetyanı gətiriblər. Partiya azsaylı tərəfdarlarına baxmayaraq, baş nazir postuna namizədlərinin məhz Samvel Karapetyan olduğunu iddia edir. Lakin Ermənistan Konstitusiyasına görə, onun bu vəzifəyə namizədliyi hüquqi baxımdan mümkün deyil. Çünki ötən ilə qədər o, Rusiya vətəndaşı olub və vətəndaşlığı yalnız siyasi fəaliyyətə başladıqdan sonra ləğv edilib. Bundan əlavə, Karapetyanın Kipr vətəndaşlığı da var. Qanuna əsasən, baş nazirliyə namizəd son dörd il ərzində Ermənistan vətəndaşı olmalı və ölkədə daimi yaşamalıdır. Samvel Karapetyan isə Ermənistanda yalnız ötən ilin yazından məskunlaşıb. Son siyahıda partiyanın başında Narek Karapetyanın göstərilməsi, formal olaraq onun baş nazir ola biləcəyini göstərsə də, partiya hələ də Samveli əsas namizəd kimi təqdim edir.
Hakim "Vətəndaş Müqaviləsi" Partiyası bu planları "absurd, antidemokratik, antikonstitusion və anti-erməni" adlandıraraq, onların həyata keçirilməsinin mümkünsüz olduğunu bəyan edib. Partiyanın üzvü Artur Ovannisyan bildirib ki, Konstitusiyada bu cür təşəbbüslərin reallaşdırılmasına imkan verən heç bir müddəa yoxdur və belə məsələlər müzakirə mövzusu belə olmamalıdır. Onun sözlərinə görə, Ermənistanda artıq antikonstitusion yollarla hakimiyyətə gəlmək dövrü geridə qalıb.
SENSASİYA! Ruslar Paşinyana üç cəbhədən hücum hazırlayır - ŞOK DETALLARBu vəziyyətdə Samvel Karapetyanın baş nazir postuna gəlmək şansları hüquqi baxımdan sıfıra bərabər olduğu üçün digər oliqarx, milyarder Qaqik Tsarukyan da Rusiyaya yaxın yeni güc mərkəzi formalaşdırmaq üçün danışıqlar aparır. O, hələlik baş nazir postuna namizədlərinin adlarını açıqlamasa da, ətrafında müxtəlif siyasi qüvvələr və ayrı-ayrı siyasətçilər birləşməyə başlayıb. Bu yaxınlarda "Çiçəklənən Ermənistan" partiyasının siyahısına "Ana Ermənistan" Partiyasının lideri Andranik Tevanyan da daxil edilib. O, əvvəllər Robert Koçaryanın partiyasından deputat olub, sonradan öz siyasi hərəkatını yaradıb və İrəvan Şəhər Şurasında bir neçə mandat qazanıb. Tevanyan Rusiyayla sıx əlaqələri ilə tanınır və ötən il Ukraynanın işğal olunmuş ərazilərinə səfər edən "ilk erməni nümayəndə heyəti"nə rəhbərlik edib.
Tevanyan artıq Tsarukyanın proqramı ilə seçkilərdə iştirak edəcəyini və hökumətin dəyişdirilməsi üçün mübarizə aparacağını bəyan edib. O bildirib ki, "Çiçəklənən Ermənistan"la birgə seçkilərə qatılmaq ciddi siyasi komandanın və mövcud hökumətə alternativ proqramın formalaşdığını göstərir. Eyni zamanda, Rusiyapərəst siyasətçi Suren Surenyantsın rəhbərlik etdiyi "Demokratik Alternativlər" Partiyası da Tsarukyanın siyahısı ilə seçkilərə qatılacağını açıqlayıb. Mətbuatda keçmiş Milli Təhlükəsizlik Xidmətinin rəhbəri Artur Vanetsyanın da bu bloka qoşula biləcəyi barədə məlumat yayılsa da, onun partiyasının nümayəndəsi bu xəbəri təkzib edərək hələlik belə bir qərarın olmadığını bildirib.
SENSASİYA! Ruslar Paşinyana üç cəbhədən hücum hazırlayır - ŞOK DETALLARBeləliklə, Ermənistanda artıq ən azı iki böyük Rusiyapərəst müxalif mərkəz formalaşıb. Bununla yanaşı, keçmiş prezidentlər Robert Koçaryan və Serj Sarqsyanın tərəfdarları da ayrıca bloklar yaratmağa çalışırlar. Koçaryan açıq şəkildə baş nazirliyə namizəd olmaq istədiyini bildirib və hakimiyyətin dəyişməsi naminə digər müxalif qüvvələrlə əməkdaşlığa hazır olduğunu vurğulayıb. Sarqsyanın "Respublika" Partiyası isə seçkilərdə müstəqil iştirak etməyi planlaşdırır, lakin gələcəkdə digər bloklarla birləşmə ehtimalı da istisna edilmir. Fərq ondadır ki, Sarqsyan Koçaryandan fərqli olaraq, şəxsi şəkildə hakimiyyətə qayıtmaq niyyətini açıq ifadə etmir.
Müxalif düşərgədə baş verən proseslər hakim partiyada ciddi narahatlıq doğurur. "Vətəndaş Müqaviləsi" Partiyasının idarə heyətinin üzvü və parlamentin vitse-spikeri Ruben Rubinyan hesab edir ki, müxalifət formal olaraq üç ayrı qüvvə kimi seçkilərə qatılacaq, kampaniya dövründə aralarında əlaqə olmadığını iddia edəcək, lakin sonradan koalisiya yaradaraq hakimiyyətə gəlməyə çalışacaq. Onun sözlərinə görə, Koçaryan, Samvel Karapetyan və Qaqik Tsarukyanın hərəkətləri Gümrü ssenarisinin ölkə miqyasında təkrarına yönəlib və bu, təsadüfi deyil.
Rubinyan vurğulayıb ki, Ermənistanın gələcəyi ilə bağlı qərarları yalnız xalq verməlidir, oliqarxlar yox. O qeyd edib ki, ölkədə sülh və ədalətin bərqərar olması üçün çoxlu qurbanlar verilib və indi bu nailiyyətlərin tapdalanmasına yol vermək olmaz.
SENSASİYA! Ruslar Paşinyana üç cəbhədən hücum hazırlayır - ŞOK DETALLARBaş nazir Nikol Paşinyan isə bildirib ki, 7 iyun parlament seçkilərindən sonra Ermənistan siyasətində nə keçmiş prezidentlər, nə də oliqarxlar qalacaq. Lakin buna necə nail olunacağını açıqlamayıb. Hələlik hakimiyyət seçkilərdə ən fəal müxalif qüvvələrin iştirakına açıq şəkildə mane olmur və repressiv mexanizmlərdən geniş istifadə etmir. Hazırda əsas təzyiqlər Rusiyanın "beşinci kolonu" hesab edilən kilsə nümayəndələrinə yönəlib. Bununla belə, seçkilər yaxınlaşdıqca inzibati və güc strukturlarının da prosesə cəlb ediləcəyi istisna edilmir.
Etibarlı sosioloji sorğuların olmaması siyasi qüvvələrin real reytinqlərini müəyyənləşdirməyi çətinləşdirir. Buna baxmayaraq, Azərbaycanla sülh prosesində əldə olunan mühüm nəticələr hakim partiyanın mövqelərini gücləndirir. Paşinyanın tərəfdarları seçkilərdə inamlı qələbə qazanacaqlarına əmindirlər. Eyni zamanda, müxalifət də öz tərəfdarlarını inandırmağa çalışır ki, 8 iyulda onlar "Paşinyansız Ermənistan" görəcəklər.