SON DƏQİQƏ: "Silahlı erməni birləşmələri Azərbaycan postlarına hücumlar edə bilər" - ÖZƏL
"Azərbaycan əməli addımlar ataraq Qarabağdakı separatçıların fəaliyyətinə son qoymalıdır. Bir müddətdən sonra isə Rusiya sülhməramlılarının Qarabağdan çıxarılması tələb olunmalıdır".
Bu fikirləri KONKRET.az-a açıqlamasında politoloq Məhəmməd Əsədullazadə səsləndirib.
O bildirib ki, Qarabağdakı erməni separatçılarının silahlı insident həyata keçirəcəyi gözlənilən idi:
"Bu, Ermənistan və Azərbaycan arasında Qərb vasitəsilə keçirilən danışıqlar prosesini pozmağa hesablanıb. Separatçılar və qanunsuz silahlı erməni birləşmələri uzun müddət idi ki, mühəndis-istehkam işləri aparırdı. Həmçinin kənd təsərrüfatı işləri adı altında müəyyən kəşfiyyat fəaliyyəti həyata keçirirdi. Azərbaycan isə təbii ki, bunun qarşısını alırdı. Üstəlik, Ruben Vardanyanın Qarabağda olması vəziyyəti xeyli gərginləşdirib. Rusiya tərəfindən Vardanyan vasitəsilə Qarabağa PUA-lar göndərilib. Bunlar əsasən Çin və İran istehsalıdır. Bütün bunlar silahlı erməni birləşmələrinin təxribatlarının davam edəcəyini deməyə əsas verir. Əlbəttə ki, mövcud proseslər Rusiya tərəfindən idarə olunur. kreml Qərb vasitəsilə sülh müqaviləsinin imzalanmamasına çalışır".
Politoloqun sözlərinə görə, hazırda danışıqlar prosesi sobataj edilir:
"Düşünürəm ki, silahlı erməni birləşmələri Azərbaycan postlarına hücumlar edə bilər. Ona görə də, rəsmi Bakı ayıq-sayıq olmalıdır. Antiterror əməliyyatlarının başlamasının vaxtı çoxdan yetişib. Ümumiyyətlə, Azərbaycan və Ermənistan arasında sülh müqaviləsi istiqamətində aparılan danışıqlara Qarabağdakı qanunsuz erməni silahlı birləşmələri ilə bağlı məsələ qarışmamalıdır. Bu, Azərbaycanın daxili işidir. Yəni rəsmi Bakı antiterror əməliyyatı keçirərək separatçıları məhv etməlidir. Təbii ki, separatçılar Moskvanın dəstəyi ilə idarə olunur. Hazırda Rusiya hakimiyyəti öz nüfuzunu itirir. Belə bir məqamda Azərbaycan əməli addımlar ataraq Qarabağdakı separatçıların fəaliyyətinə son qoymalıdır. Bir müddətdən sonra isə Rusiya sülhməramlılarının Qarabağdan çıxarılması tələb olunmalıdır".