Stepan Danielyan: "Ermənistanla hesablaşan yoxdur, ölkənin mövcudluğu sual altındadır"
Stepan Danielyan: Ötən həftə Ermənistanın müstəqillik bəyannaməsinin qəbulu ilə bağlı mərasimdə çıxış edən baş nazir Nikol Paşinyanın 33 il əvvəl qəbul edilən dövlət sənədindəki bəzi məqamlarla razılaşmadığını bildirməsi erməni cəmiyyətində birmənalı qarşılanmayıb. Əslində qonşu xalqlara düşmənçilik və nifrət aşılayan müstəqillik bəyannaməsi sırf faşist ideologiyası ilə hazırlanıb. Əsas qayəsi Türkiyə və Azərbaycana ərazi iddiası olan sənəd Ermənistanın müstəqillik bəyannaməsi adlanır.
KONKRET.azxəbər verir ki, Paşinyanın müstəqillik bəyannaməsində yazılanlarla razılaşmamasına münasibət bildiriən politoloq Stepan Danielyan deyib ki, çoxları orada yazılanların əsas mahiyyətini başa düşmür:
"Baş nazir də məhz bunlardan narahatdır. Paşinyan bildirib ki, bəyannamənin məzmununda Türkiyə və Azərbaycana düşmənçilik elementləri var. Dövlət rəmzlərimizə – gerbimizə və İstiqlal bəyannaməsinə görə düşmən vəziyyətində olduğumuza görə müdafiəmizi təmin etmək üçün nəzərlərimizi şimala – Rusiyaya yönəltməyə məcburuq. Paşinyan fikrini belə bir ifadə ilə sübut etməyə çalışıb ki, biz SSRİ-dən ayrılıb müstəqillik elan etdik, lakin bəyannamənin mətnində SSRİ-nin bərpası var. Yəni biz Azərbaycan və Türkiyə ilə daim münaqişə vəziyyətindəyiksə, o zaman Rusiyadan daim asılı vəziyyətdə qalacağıq və gec-tez öz suverenliyimizdən əl çəkəcəyik.
Buna görə də sülh olmasa, müstəqilliyimiz də olmayacaq, erməni dövlətçiliyi sual altında qalacaq. Bu mətn Türkiyə və Azərbaycana, ilk növbədə isə ABŞ-a ünvanlanıb. O, ABŞ-a aşağıdakı fikri çatdırmağa çalışıb. Danışıqlar zamanı Azərbaycan Ermənistanın ərazi bütövlüyünü tanımır. Ermənistan isə Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü tanımaq yolunu tutub.
O, Azərbaycan və Türkiyə ilə münasibətləri yaxşılaşdırmaq niyyətindədir. Əks halda Ermənistan Rusiyanın təsirindən qurtula bilməyəcək. Vəziyyət belə davam edəcəyi təqdirdə SSRİ bərpa oluna bilər. Rusiya regionda güclənər və bu xətti təbliğ edən qüvvələr hakimiyyətə gələ bilər. Bununla da Paşinyan köməyə ehtiyacı olduğunu açıqlayıb. Hazırkı vəziyyətdə aşağıdakıları dəqiqləşdirmək lazımdır. ABŞ Azərbaycana təzyiq göstərmək istəmir.
Digər tərəfdən, onların məqsədi Turan yolunu açmaqdır. Bunun üçün Zəngəzur Türkiyənin nəzarətində olmalıdır. Əgər bu, baş verərsə, Rusiya ilə İran arasında qarşıdurma başlayacaq. Beləliklə, regionda böyük münaqişə ocağı yarana bilər. Təəssüf ki, indiki hakimiyyətin siyasəti ona gətirib çıxarıb ki, Ermənistanın maraqlarını heç kim nəzərə almır. Ermənistanın mövcudluğu isə sual altındadır", – deyə Stepan Danielyan bildirib.