Stoltenberq: "Bu zəlzələlər NATO tarixində və ərazisində ən ölümcül təbii fəlakət oldu"
Stoltenberq: "Türkiyədə baş verən zəlzələlər NATO ərazisində ən ölümcül təbii fəlakət oldu".
KONKRET.az xəbər verir ki, bu barədə "Anadolu" məlumat yayıb.
NATO-nun baş katibi Yens Stoltenberq cümə axşamı günü Türkiyəyə səfər edib. O, Türkiyənin cənubunda baş verən zəlzələlərin "NATO-nun yaranmasından bəri alyans ərazisində ən ölümcül təbii fəlakət" olduğunu bildirib.
Stoltenberqlə birgə mətbuat konfransında Türkiyənin xarici işlər naziri Mövlud Çavuşoğlu bildirib ki, baş katibin səfəri NATO-nun zəlzələdən sonra Türkiyə ilə həmrəyliyini nümayiş etdirmək məqsədi daşıyır.
"NATO-nun Avro-Atlantik Fəlakətlərə Cavab Koordinasiya Mərkəzi əvvəldən bu yardımı (NATO yardımı) əlaqələndirir. NATO Şurası da öz inventarından ölkəmizə qış şərtlərinə uyğun konteyner və çadırların göndərilməsinə qərar verib", -deyə  Çavuşoğlu bildirib.
Qeyd edək ki, NATO rəhbəri Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan tərəfindən də qəbul olunub. Daha sonra zəlzələdən zərər çəkmiş Hatay bölgəsinə gedəcək və burada ölkənin müdafiə naziri Hulusi Akarla görüşəcək.