"Sülh müqaviləsi danışıqların yekun nöqtəsidir" - Pritçin Lavrovun səfərindən DANIŞDI
"Moskvanın yanaşması onu göstərir ki, sülh müqaviləsi danışıqların yekun nöqtəsidir".
KONKRET.az xəbər verir ki, bu barədə "İMEMO RAS"ın Postsovet Araşdırmaları Mərkəzinin baş elmi işçisi Stanislav Pritçin deyib.
Pritçin xarici işlər naziri Sergey Lavrovun Bakıya son səfərini, Rusiya ilə Azərbaycan arasında sülhə nail olmaq üçün yanaşmalardakı fikir ayrılıqlarını, eləcə də Ruben Vardanyanın "Artsax"ın dövlət naziri vəzifəsindən istefasını şərh edib.
Lavrovun Bakıya səfəri və nizamlanmaya yanaşmalardakı fikir ayrılıqları
Pritçin bildirib ki, Rusiya diplomatiyasının rəhbəri Bakıya səfəri zamanı danışıqlar prosesinin cari gündəliyini, Laçın dəhlizinin açılması məsələsini və Avropa missiyasının Azərbaycana göndərilməsi zamanı yaranmış vəziyyət fonunda atəşkəs bəyanatının icrası perspektivlərini müzakirə edib. Ekspert Moskva və Bakının sülh yolu ilə nizamlanmaya yanaşmalarında fərqli olduğunu qeyd edib. Onun sözlərinə görə, Azərbaycan əvvəlcə ərazi bütövlüyü məsələsinin əsaslı həlli ilə sülh müqaviləsi imzalamaq, sonra hər bir istiqaməti konkret olaraq mərhələli şəkildə həll etmək tərəfdarıdır. Pritçinin sözlərinə görə, Rusiya sülh müqaviləsinin bağlanması məsələsinə daha əhatəli yanaşır. O bildirib ki, Moskvanın yanaşması sülh müqaviləsinin danışıqların yekun nöqtəsi olduğunu nəzərdə tutur.
Ruben Vardanyanın istefası
Ekspertin fikrincə, Ruben Vardanyanın "Artsax"ın dövlət naziri postundan istefası və Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrovun Azərbaycana son səfərini əlaqələndirmək düzgün deyil. Pritçin Azərbaycanda media və ekspertlərin Vardanyanın "Moskva layihəsi" olması barədə fikirlərini tamamilə əsassız adlandırıb: "Vardanyanın əslində Rusiyada iri obyektləri qalmayıb, o, Londonda, Nyu-Yorkda ofisləri, orada aktivləri olan beynəlxalq biznesmendir və buna görə də özünü ilk növbədə erməni biznesmen kimi təqdim edir. O, Ermənistana çoxlu sərmayə qoyub, ona görə də Moskvanın layihəsi olub-olmaması hələ də böyük sual altındadır", – Pritçin bildirib.
Ekspertin fikrincə, Vardanyanın istefası təkcə Azərbaycanın deyil, Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyanın da maraqlarına cavab verir. Çünki Paşinyan Vardanyanı mümkün rəqib hesab edirdi.