Sülhməramlılara AĞIR ZƏRBƏ: Onların da Laçın postundan hərəkəti qadağan edilə bilər - İLGİNC AÇIQLAMA
Qarabağda baş verən erməni təxribatlarına görə, "Laçın" sərhəd buraxılış məntəqəsində avtomobillərin keçidi tam dayandırılıb. Araşdırma aparılmayana qədər məntəqədən keçidə icazə verilməyəcəyi bildirilir. Bu isə o deməkdir ki, ermənilər Laçın keçid məntəqəsindən istifadə edərək Qarabağa və ya əks istiqamətə hərəkət edə bilməyəcək. Bəs görəsən, ermənilərin alternativ yoldan keçməsi mümkündürmü? Yaxud bu hal ermənilərə və Ermənistana necə təsir göstərəcık?
Mövzunu KONKRET.az-a şərh edən politoloq Oqtay Qasımov bildirib ki, Laçın postunun fəaliyyətinin dayandırılması, oradan avtomobillərin və digər nəqliyyat vasitələrinin keçidinin məhdudlaşdırılması olduqca vacib bir məsələdir:
"Bu məsələlərlə bağlı Azərbaycanın prinsipial mövqeyi var. Erməni tərəfinin özü Qarabağda və Azərbaycanla münasibətlərdə normallaşma istəyib-istəmədiyini müəyyən etməlidir. Qarabağ ərazisində qalan ermənilərin orada normal şəkildə yaşaması üçün bu cür təxribatlara son verilməlidir. Bütün bu məsələlər ermənilərin davranışından asılı olacaq. Araşdırmalar başa çatana qədər orada bütün hərəkət tam şəkildə dayandırılmalıdır. Bu məsələ həm də Rusiya sülhməramlılarına aid edilməlidir. Yəni onların da bu ərazilərdən keçid məsələsinə nəzarət artırılmalıdır. Sülhməramlıların yükləri yoxlanılmalı, onların müşayiət etdiyi şəxslərin kimliyi araşdırılmalıdır".
Politoloqun sözlərinə görə, Azərbaycan tərəfindən əraziyə nəzarət daha da gücləndirilməlidir:
"Orada alternativ yol yoxdur, keçmiş Laçın yolu ilə bağlı məsələ artıq həllini tapıb. Bu hissədə hərəkət tam şəkildə dayandırılıb və əraziyə Azərbaycan nəzarət edir. Aprelin 23-dən sonra qurulan nəzarət-buraxılış məntəqəsi və keçən ildən istifadə olunan yol isə birdir. Bu yoldan ermənilər normal şəkildə istifadə etmək istəyirlərsə, o zaman üçtərəfli bəyanatın şərtlərinə əməl olunmalıdır. Eyni zamanda Azərbaycanla sülh və normallaşma prosesində konstruktiv iştirak etməlidirlər. Həmçinin ermənilər Azərbaycan ərazilərində bizim qanunlar altında yaşamaq istəyib-istəmədiklərini müəyyənləşdirməidirlər. Proseslərin sonrakı gedişatı daha çox bundan asılı olacaq".