Suren Sarkisyan: "Ermənistanın dəqiq mövqeyi bəlli deyil"
Ermənistan Baş nazirinin son bəyanatları erməni siyasi analitikləri özündən çıxarıb. Paşinyanın Rusiya-Ukrayna münaqişəsinə yanaşma tərzinin yanlış olmasını sübut edən politoloqlar onun hər bir fikrində səhv axtarmağa çalışırlar. Bu da Paşinyanın imicinə zərbə vurmağın bir yoludur və erməni siyasi ekspertlər hesab edir ki, belə edəcəkləri təqdirdə Nikolu qismən də olsa gözdən salmaq mümkündür. Paşinyanın "Ermənistanın Ukrayna münaqişəsi ilə bağlı mövqeyi nə rusları, nə də avropalıları qane edir" bəyanatını müxtəlif aspektlərdən şərh edən ekspertlər bildiriblər ki, əslində Qərb haqlıdır. Çünki Ermənistanın bu məsələdə dəqiq mövqeyi bəlli deyil.
KONKRET.az xəbər verir ki, bunu özünün Facebook səhifəsində Erməni Amerika Araşdırmaları Mərkəzinin direktoru Suren Sarkisyan yazıb:
"Heç kimin tərəfində ola bilməyəndə, ən yaxşı variant neytral qalmaqdır. Çünki hər iki dövlətdə əhəmiyyətli sayda ermənilər yaşayır. Üstəlik, etnik ermənilər hər iki tərəfin silahlı qüvvələrinin tərkibində yer alıb və faktiki olaraq bir-birinə qarşı döyüşür. Belə olan halda münaqişədə necə qərəzli olmaq olar? Üstəlik, Kiyevdə və Donetskdə yaşayan erməni icmasına humanitar yardım göndərirsiniz. Bununla da xarici qüvvələrin güclü təzyiqlərindən azad olursunuz. Beynəlxalq münasibətlərdə öz çəkinizi artıraraq istənilən məsələdə vasitəçi olmaq imkanınız var. Amma belə şeylərdən Paşinyanın anlayışı olmadığı üçün Ermənistanın dəqiq mövqeyi bəlli deyil", – deyə erməni politoloq gileylənib.