"Tanrının cinsi" və ya Putinin "İncili" - ƏTRAFLI
"Putinin fevralın 20-də Ruisyanın Federal Məclisinə müraciətini Yozef Göbbelsin (Paul Joseph Goebbels) 1943-cü ilin 18 fevralında etdiyi məşhur çıxışa bənzədirlər. Üçüncü reyxin təbliğat nazirinin Vermaxtın 6-cı ordusunun Stalinqrad döyüşündə məğlubiyyətindən sonra Berlinin İdman sarayının tribunasından səsləndirdiyi "total savaş"la bağlı nitqi ritorika şedevri idi, ən azı almanları inandıra və yerlərdə sürünən döyüş ruhunu qaldıra bilmişdi".
KONKRET.az xəbər verir ki, bunu tanınmış jurnalist Qəzənfər Həmidoğlu sosial media hesabında yazıb.
"Putin isə kimsəni inandıra bilmədi, "hər şey plan üzrə gedir" desə də, ruslar artıq anlayırlar ki, hər şey olduqca pis gedir, hara getdiyi də bəlli deyil. Bir sözlə, Kremlin sahibinin nitqi çox sönük oldu.
Bununla belə, Kreml spiçrayterlərinin dövlət başçısının çıxışının mətninə qalmaqallı bir mövzunu – "Tanrının cinsi" polemikasını salması Putinin müraciətinə dini baxımdan və gender bərabərliyi müstəvisində diqqətləri yönəldə bildi…
Qərbdə gender bərabərliyi ideyası artıq dinə də nüfuz etməyə başlayıb. Anqlikan Kilsəsi təklif edir ki, Tanrını ifadə edərkən və ya anarkən əvəzlik kimi neytral cinsə (neutral gender) aid termindən istifadə edilsin. İngilis kilsəsinin Tanrının kişi cinsinə aid persona kimi qavranılmaması üçün yaradacağı xüsusi Liturgiya komissiyası qarşıdakı yazda fəaliyyətə başlayacaq.
"The Guardian"ın yazdığına görə, ingilis keşişlər neçə illərdir bu məsələ üstündə baş sındırırlar. Onlar Bibliya və İncili ələk-vələk edirlər ki, ingiliscəyə tərcümə versiyası üçün Tanrını yalnız Ata kimi deyil, həm Ata, həm Ana kimi təcəssüm etdirə bilsinlər.
Tanrıya dair cinsdənkənar inklüziv dillə bağlı son qərarı Anqlikan Kilsəsinin Sinodu verəcək. Sinod dəyişikliyi dəstəkləsə, əsrlərdən bəri edilən bir sıra ibadətlər, o cümlədən xristianlığın məşhur duaları, məsələn, "Our Father" ("Atamız") duasının mətni transformasiyaya məruz qalacaq.