Toyuq yeyərkən DİQQƏTLİ OLUN
Toyuq əti qida rasionumuzun əhəmiyyətli bir hissəsini təşkil edir və müxtəlif yeməklərin hazırlanmasında geniş istifadə olunur. Lakin toyuğun bəzi hissələrinin istehlakı sağlamlıq üçün riskli ola bilər.
Toyuq dərisi: Toyuq dərisi yüksək miqdarda doymuş yağ və xolesterin ehtiva edir. Bu səbəbdən, onun həddindən artıq istehlakı ürək-damar xəstəlikləri və artıq çəki kimi problemlərə yol aça bilər.
Toyuq quyruğu: Toyuğun quyruq hissəsi nəcis ifrazatının keçdiyi bölgə olduğundan, burada çoxlu bakteriya və parazitlər mövcud ola bilər. Bu hissənin istehlakı immunitet sisteminə mənfi təsir göstərə bilər.
Toyuq qaraciyəri: Qaraciyər toyuğun orqanizmində toksinlərin toplandığı orqan olduğundan, onun həddindən artıq istehlakı zərərli kimyəvi maddələrin bədənimizə daxil olmasına səbəb ola bilər.
Toyuq ayaqları: Toyuq ayaqları bəzi faydalı maddələr ehtiva etsə də, onların həddindən artıq istehlakı toxuma iltihabına səbəb ola bilər.
Toyuq qanadları və boynu: Bu hissələr peyvəndlərin tətbiq edildiyi bölgələr olduğundan, bəzi mütəxəssislər onların istehlakını məsləhət görmürlər.
Nəticə: Toyuq əti sağlam qidalanmanın bir hissəsi olsa da, bəzi hissələrinin istehlakı sağlamlıq üçün riskli ola bilər. Bu səbəbdən, toyuq ətini istehlak edərkən onun etibarlı mənbələrdən alınmasına və gigiyenik qaydalara əməl edilməsinə diqqət yetirmək vacibdir.//E-saglam.az / konkret.az