"Türkiyə eyni anda ABŞ və kollektiv Qərblə qarşıdurmada ola bilməz" - Ankaranın İsveçə "hə" deməsi nəyi dəyişəcək?
Türkiyənin İsveçin NATO-nun 32-ci üzvlüyünə "hə" deməsi dünya gündəminin ən çox müzakirə edilən mövzusuna çevrilib. Beləliklə, Türkiyə prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan NATO-nun Vilnüsdə keçiriləcək sammiti ərəfəsində alyansın baş katibi Jens Stoltenberq və İsveçin Baş naziri Ulf Kristersson ilə keçirdiyi üçtərəfli görüşdə Stokholmun NATO-ya üzvlüyünə razılıq verib. Türkiyə Parlamentinin bu qərarı ratifikasiya edəcəyi gözlənilir. Belə bir məqamda Türkiyənin bu qərardan nə qazanacağı, yaxud Rusiya ilə münasibətlərinin necə olacağı və İsveçin PKK məsələsində Ankaranı dəstəkləyib-dəstəkləməyəcəyi sual doğurur.
Mövzunu KONKRET.az-a şərh edən politoloq Əhəd Məmmədli bildirib ki, Türkiyənin İsveçin NATO üzvülüyünə qəbuluna icazə verəcəyi gözlənilən idi:
"Sadəcə olaraq rəsmi Ankara bu məsələdə özü üçün güzəştlər əldə etmək istədi. İsveçin Türkiyənin Avropa Birliyinə qəbul olunması məsələsinə dəstək verməsi, PKK terrorçuları ilə mübarizədə rəsmi Ankaranın yanında olması kimi məsələləri qeyd edə bilərik. Hesab edirəm ki, Türkiyə istər ABŞ, istər NATO, istərsə də İsveçdən bu məsələlərdə müəyyən güzəştlər alıb. Təbii ki, Türkiyə eyni anda ABŞ, kollektiv Qərb və digər böyük ölkələrlə mübarizədə və qarşıdurmada ola bilməz. Amma Qərb-Rusiya qarşıdurmasında özünə maksimum dividentlər qazanmağa çalışır və buna nail olur".
Türkiyə-Rusiya münasibətlərinə toxunan politoloq İsveçin NATO-ya üzvülüyünün tərəflərin münasibətlərinə xələl gətirməyəcəyini vurğulayıb:
"Azov komandirlərinin təhvil verilməsi belə Türkiyə-Rusiya münasibətlərinə heç bir xələl gətirmədi. Bu oyunda gedişlər olduqca böyükdür. Hazırda Türkiyə və Rusiya bir-birinə çox böyük ehtiyac duyur. Ona görə də, hansısa kiçik addımlar ümumi münasibətlərə ziyan gətirmir. Çünki bu, Türkiyə və Rusiyanın maraqlarına ziddir. İsveçin NATO-ya üzv qəbul olunmasının Rusiyaya heç bir təhlükəsi yoxdur. Hətta İsveç və Rusiyanın bir-biri ilə sərhədi mövcud deyil, amma Finlandiya ilə bu sərhədlər var. Odur ki, Finlandiya NATO-ya qəbul olunanda Rusiya bunu normal qarşıladısa, İsveçə də eyni reaksiyanı sərgiləyəcək".