Türkiyə müdafiə naziri: "Zəngəzur dəhlizi heç bir ölkə üçün təhlükə yaratmır"
Türkiyə müdafiə naziri: Zəngəzur dəhlizi heç bir ölkə üçün təhlükə yaratmır.
KONKRET.az xəbər verir ki, bu barədə Türkiyənin milli müdafiə naziri Hulusi Akar "TRT World" telekanalının "Twitter" səhifəsində yerləşdirdiyi "Qafqaz regionu: sülh və barışıq üçün unikal fürsət" adlı məqaləsində yazıb.
"Zəngəzur dəhlizi heç bir başqa ölkə üçün təhlükə yaratmır. Əksinə, bu, regional əməkdaşlığa, sabitliyə və inkişafa təkan verəcək", – Akar yazıb.
Tvitdə qeyd olunur ki, Zəngəzur dəhlizinin – Azərbaycanla Naxçıvan arasında Ermənistan ərazisindən quru yolunun açılması üçtərəfli bəyanatda (9 noyabr 2020-ci il tarixli) Ermənistan tərəfinin qəbul etdiyi şərt idi. Azərbaycan da öz növbəsində Laçın dəhlizi ilə Ermənistandan Qarabağa quru əlaqəsinə razılıq verib.
"Bu, iki ölkə arasında sülh və əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsi istiqamətində mühüm addım idi", – deyə Akar qeyd edib.
Türkiyəli nazirin sözlərinə görə, Azərbaycanla quru əlaqəsi olmayan Naxçıvanın insanların və malların sərbəst hərəkəti üçün Zəngəzur dəhlizinə böyük ehtiyacı var.
"Bu, Azərbaycan və Ermənistan arasında münasibətlərin normallaşması üçün böyük potensialı ortaya çıxaracaq. Və bu, hamı üçün davamlı sülhə və iqtisadi rifaha gətirib çıxaracaq", – deyə Hulusi Akar bildirib.