"Türkiyədəki mövcud durumdan Azərbaycan da zəifləyəcək" - Safrastyandan mənasız TƏSƏLLi
"Türkiyə prezidenti Rəcəb tayyib Ərdoğan hazırki vəziyyətdən xeyli zəifləyəcək, çünki mövcud duruma görə hakimiyyəti günahlandıran səslər getdikcə güclənir".
KONKRET.az xəbər verir ki, bu barədə erməni türkşünas Ruben Safrastyan danışıb.
O qeyd edib ki, daha çox insan tələfatı və dağıntılar Türkiyənin inkişaf etməmiş bölgələrində qeydə alınıb.
"Hakimiyyət vəsaitləri bu regionların və infrastrukturların inkişafına yönəltmək əvəzinə, onları xarici siyasətə yönəldib, aqressiv siyasət aparıb, avantüralar həyata keçirib", – deyə R.Safrastyan qeyd edib.
O, deyib ki, Türkiyə zəifləyəcək, bundan sonra keçmişdəki kimi xarici siyasət yürüdə bilməyəcək.
"Həmçinin, Azərbaycan da zəifləyəcək, çünki onun arxasında Türkiyə dayanır. Eləcə də, Türkiyənin Qərbdən, xüsusən də ABŞ-dan asılılığı artacaq. Yenidənqurma işləri başlayanda Türkiyənin özündə olmayan böyük vəsaitə ehtiyacı olacaq. Bunu Qərb, ilk növbədə ABŞ təmin edə bilər", – deyə erməni türkşünas əlavə edib.
O hesab edir ki, ABŞ mövcud vəziyyətdən istifadə edib Türkiyəyə təzyiq göstərməyə çalışacaq.
"Əlbəttə ki, Ermənistan-Türkiyə münasibətləri ABŞ üçün əsas deyil. Başqa problemlər də var, məsələn, İsveç və Finlandiyanın NATO-ya üzvlük məsələsi, Rusiya Federasiyası ilə problemlər, çünki ABŞ Türkiyə-Rusiya flörtünü sevmir", – deyə R.Safrastyan qeyd edib.