"Türkiyənin və Azərbaycanın daxili siyasətinə qarışanlara səssiz qalmayacağıq" - Seyfettin Ayakyay
"Azərbaycanın müxalifət partiyası AXCP-nin Türkiyədəki müxalifət partiyaları ilə əlbir olduğu və bu partiyanın sədr müavini Seymur Həzinin Türkiyədə sayı yeddidən çox olan siyasi partiyalarla təmasının səbəbi indi bəlli olur. TBM-dəki bir neçə deputatın bəzi xarici ölkələrdə Türkiyəyə qarşı təbliğat aparmasına necə reaksiya veririksə, Azərbaycana qarşı aparılan və faktlara uyğun olmayan təxribata da səssiz qalmayacağıq. Ən azından mən buna Azərbaycan əsilli bir türk kimi, Türkiyə-Azərbaycan Dərnəklər Dostluğu Federasiyasının yaradılmasında fəal iştirakıma görə göz yuma bilmərəm".
KONKRET.az xəbər verir ki, bu sözləri Türkiyə-Azərbaycan Dərnəklər Dostluğu Federasiyasının Dil Tarixi bölməsinin rəhbəri Seyfettin Ayakyay deyib.
O bildirib ki, AHCP partiyasının sədr müavini Seymur Həzi "Polit FM yotube" kanalında canlı yayımda Türkiyə ilə Azərbaycan arasındakı həmrəylik əlaqələrini pozan, "iki ölkə enerji əməkdaşlığı sahəsində yollarını ayırır" kimi yanlış fikirlər səsləndirib. O, həmçinin İsveçin NATO-ya daxil olmaq istəmədyini, bunun Rusiyanın Türkiyə üçün qurduğu tələ oldğunu dilə gətirib.
"Seymur Həzi nəinki Aİ Parlamentini rüşvətxorluqda, ermənilərdən "konyak" almaqda ittiham edir. Onun sözlərinə görə, Azərbaycan prezidentinə rüşvət almağı Putin öyrədib. Məlum deyilmi ki, kürünü yeyən onunla (konyak) içməlidir?, – deyə o soruşur. Maraqlıdır, Seymur Həzi özü xaricə gedəndə "Kürü"nü kimə aparmışdı?", – deyə Seyfettin Ayakyay bildirib.
O bildirib ki, AXCP sədrinin müavini Türkiyəyə son səfəri zamanı bütün müxalifət partiyalarını ziyarət edib, münasibətlərin normallaşması üçün səy və fəaliyyətlərdə mühüm rol oynayıb, həmçinin iki protokolun hazırlanması və imzalanmasında iştirak edib.
"Həmçinin, 1998-ci ildən etibarən Türkiyə ilə Ermənistan arasında münasibətlərin normallaşması üçün çalışan, məşhur "erməni açılımı"nın müəlliflərindən olan Türkiyənin Azərbaycandakı keçmiş səfiri Ünal Çeviközü də ziyarət etməyi unutmayıb. Həmçinin Seymur Həzi Sadət Partiyasının İstanbul qərargahında partiyanın Xarici Siyasət üzrə sədr müavini Mustafa Kayanı ziyarət edib. O, iki ölkə arasındakı əlaqələrdən, Azərbaycan və Türkiyənin gələcəkdə Türk-İslam coğrafiyasında yarada biləcəyi nümunələrdən danışıb. Bu gün o, "xalqlarımızın münasibətlərinə xələl gətirənlər üzərində qurulan siyasət"in düzgün olmadığını deyib. Maraqlıdır, bu zərər verənlər kimdir, o, kimləri nəzərdə tutur? Seymur Həzi, səfərini Gələcək Partiyasının qərargahında davam etdirib. Partiyanın xarici siyasət üzrə sədr müavini Türkiyənin İran və Rusiyadakı keçmiş fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Feramuz Üstün ilə görüşüb", deyə Seyfettin Ayakyay əlavə edib.