Türkmənistanda Özbəkistana görə baş nazirin iki müavini vəzifəsini İTİRDİ
Türkmənistanda Özbəkistana görə baş nazirin iki müavini vəzifəsini İTİRDİTürkmənistan Prezidenti Serdar Berdiməhəmmədov respublikanın yanacaq-energetika kompleksində bir sıra dəyişikliklər edib.
KONKRET.azxəbər verir ki, bu barədə "Fərqanə" agentliyi  məlumat yayıb.
Bildirilib ki, baş nazirin iki müavini Şahım Abdrahmanov və Çarımurad Purçekov vəzifədən azad edilib.
Qeyd olunub ki, əvvəllər prezidentin neft və qaz məsələləri üzrə müşaviri vəzifəsini tutan Aşirqulu Beqliyev baş nazirin yeni müavini olub. Baş nazirin elektrik energetikası, tikinti və sənaye məsələləri üzrə müavini vəzifəsini əvvəllər tikinti istehsalı naziri işləmiş Baymurad Annaməmmədov tutub.
Bildirilib ki, bu dəyişikliklər Özbəkistanın qaz təchizatında fasilələrə səbəb olan problemlərlə bağlıdır. İlkin hesablamalara görə, altı gün ərzində qonşu respublikaya qaz təchizatının məcburi dayandırılması zamanı dəymiş ziyanın məbləği 59,7 milyon dollar təşkil edib.
Qaz təchizatındakı nasazlıqlarla əlaqədar "Türkmənqaz"ın altı əməkdaşı, o cümlədən Maddi-Texniki Ehtiyatlar Departamentinin rəisi Şöhrət Əjdərov həbs edilib. "Türkməntransqaz" birliyinin rəhbəri Şöhrət Çopanov və "Türkmənqaz"ın rəhbəri Batır Amanov isə prezidentdən şiddətli töhmət alıb.