Türkmənistanda xaricə səyahət etmək istəyənlər MTN-də imtahan VERİRLƏR
Türkmənistanda ölkəni tərk etmək istəyən vətəndaşlar üçün əlavə tələblər tətbiq edilir. Yeni qaydalar artıq xarici vizası olan vətəndaşlara şamil edilir. Belə ki, xaricə getməyə hazırlaşan şəxslər Milli Təhlükəsizlik Nazirliyində (MTN) müsahibədən və psixoloji testdən keçməlidir.
KONKRET.az xəbər verir ki, bu barədə "Azatlıq" ("Azadlıq") məlumat yayıb.
Qeyd olunub ki, xarici ölkələrdən viza almış vətəndaşlar xüsusi anketlər doldurmalı, testdən keçməli və viza müddəti bitənə qədər Türkmənistana qayıdacaqlarına dair zəmanət məktubu yazmalıdır.
Qəzet yazır ki, Balkan Vilayətinin Miqrasiya Xidməti xaricə getmək üçün viza almış bütün vətəndaşların siyahısını Milli Təhlükəsizlik Nazirliyinə təqdim edir. Bundan sonra viza almış şəxslər rayon idarələrinə çağırılır. İdarədə MTN-in miqrasiya məsələləri üzrə məsul əməkdaşı onlarla söhbət edir və onlardan anket doldurmağı tələb edir.
Müxbirlər yeni tələblərlə qarşılaşan bir neçə şəxslə söhbət edib. Onlar Türkiyə və Qazaxıstana səfərlər planlaşdırdıqlarını bildiriblər.
Sakinlərin sözlərinə görə, yeni qaydalara əsasən, istənilən dövlətdən viza almış vətəndaş bu vizanı miqrasiya xidmətinin yerli idarələrində qeydiyyatdan keçirməlidir. Belə ki, vətəndaşlar miqrasiya xidmətinə gəldikdə onlara müəyyən gündə yerli administrasiyaya məlumat vermələri tapşırılır.
Onlar bildirib ki, ölkədən çıxışa icazənin verilib-verilməməsi məsələsini yerli MTN zabiti həll edir.
MTN-də sorğulanan yerli sakin müsahibənin necə keçdiyindən danışıb:
"Biz səhər saat doqquzda idarədə toplaşmışdıq. Bizdən iki anket doldurmağı xahiş etdilər. Anketdə birmənalı olmayan suallar var idi. Qadınlardan və qızlardan soruşurlar: "Qızıl zinət əşyalarını sevirsən? Əcnəbi ilə evlənərdiniz? Narkotiklərə münasibətiniz necədir? Hansı messencerlərdən istifadə edirsiniz?" Daha 60 oxşar suala cavab verməli olduq".
Türkmənbaşı sakinlərinin dediyinə görə, MTN əməkdaşları ilə müsahibədən sonra üç nəsildə "üç arka" qohumlar arasında cinayət tərkibinin olmaması ilə bağlı məlumatlarını yoxlayırlar və viza müddəti bitməmiş Türkmənistana qayıdacaqlarına dair zəmanət məktubu yazmağı tələb edirlər. Onların sözlərinə görə, vaxtında geri qayıtmasalar, barələrində cinayət işi başlanacaq və "üç arka" arayışında onların cinayətkar olması barədə qeyd ediləcək.
"Azatlıq" radiosu yeni qaydalarla bağlı miqrasiya orqanlarından rəsmi məlumat ala bilməyib.
Amma Balkan vilayətindəki miqrasiya xidmətinin əməkdaşları bildirib ki, tələblərin artması ölkəni tərk edən vətəndaşların əksəriyyətinin geri qayıtmaması ilə bağlıdır:
"Təyyarələr bizdən dolu uçur, ancaq 15 sərnişinlə geri qayıdır. Ölkənin ali rəhbərliyi bu vəziyyətdən hiddətlənir və narahatdır. İnsanları ölkəni tərk etməyin yollarını axtarırlar".
Qeyd olunub ki, bu ilin yeddi ayı ərzində 40 minə yaxın Türkmənistan vətəndaşı Özbəkistana gedib. Özbəkistan Prezidenti yanında Statistika Agentliyinin məlumatına görə, bu ölkəyə gələn əcnəbilərin sayına görə Türkmənistan vətəndaşları 6-cı yeri tutur.