Uşaqdakı bu əlamət gələcəkdə sonsuzluğun xəbərçisi ola bilər
Uşaqdakı bu əlamət gələcəkdə sonsuzluğun xəbərçisi ola bilərProblem gənc yaşda, hətta yetkinlik yaşına çatmamışdan əvvəl həll edilməlidir…
Uşaqlarda artıq çəki yetkinlik dövründə sonsuzluğa səbəb ola bilər.
KONKRET.az xəbər verir ki, SİA-nın əldə etdiyi məlumata görə, bu barədə URA.RU ilə söhbətində mama-ginekoloq Aleksandra Zarudneva danışıb.
Həkimin sözlərinə görə, qidalanma ilə bağlı problemlərdən qaçaraq, həyatın ilk günlərindən uşağın düzgün fiziki inkişafına nəzarət etmək vacibdir. Əks təqdirdə, reproduktiv sistemə mənfi təsir göstərən xəstəliklər inkişaf edə bilər.
Belə bir tendensiya var ki, əgər qız yetkinlik dövründə artıq çəkiyə malikdirsə, bu, gələcəkdə insulin müqaviməti və diabet kimi problemlərə səbəb olacaq.
Bunu mama-ginekoloq deyir.
Artıq çəki səbəbindən normadan sapma ilə bir çox biokimyəvi proseslər baş verir. Üstəlik, həddindən artıq yaxşı qidalanan qızlar, yaşla birlikdə menstruasiya pozuntuları və məhsuldarlıq problemləri ilə dolu olan polikistik və ya multifollikulyar yumurtalıqlar kimi bir xəstəliklə qarşılaşma riski daşıyırlar.