Üzü dəsmalla qurutmaq olmaz - Xəbərdarlıq
Üzünüzü dəsmalla qurutmamağın bir neçə vacib səbəbi var:
KONKRET.az sizə həmin səbəbləri təqdim edir:
Bakteriya və mikrob toplanması – Hamam dəsmalları tez-tez nəm qalır, bu da bakteriyaların, kifin və göbələklərin çoxalması üçün ideal mühit yaradır. Üzünüzə toxunduqda bu mikroorqanizmlər dərinizə keçə bilər, xüsusilə də sızanaqlara və dəri infeksiyalarına səbəb ola bilər.
Dərini qıcıqlandırma riski – Adi dəsmallar sərt toxumalı olur və dərini dartıb qıcıqlandıra bilər. Bu, xüsusilə həssas və quru dərisi olan insanlar üçün problem yarada bilər.
Təbii nəmləndiricilərin azalması – Üzünüzü dəsmalla sürtmək dərinin təbii nəmini və qoruyucu yağlarını azalda bilər. Bu da dərinin daha sürətlə qurumasına və həssaslaşmasına səbəb ola bilər.
Alternativ nə etməli?
Üzünüzü təbii şəkildə qurumağa buraxın – Havada qurumasına icazə vermək dərinin nəm balansını qoruyur.
Təmiz kağız salfetlər istifadə edin – Üz üçün nəzərdə tutulmuş birdəfəlik kağız salfetlər istifadə edərək bakteriya yayılmasının qarşısını ala bilərsiniz.
Mikrofiber üz dəsmalları – Əgər mütləq dəsmal istifadə edirsinizsə, yumşaq və xüsusi olaraq üz üçün nəzərdə tutulmuş mikrofiber dəsmallar seçin və onları hər istifadədən sonra yuyun.
Bu vərdişi dəyişmək dərinizin sağlam və parlaq qalmasına kömək edəcək!