Vaşinqton görüşü yekunlaşmadan sərhəddə təxribatı kimlər və niyə törədir? - İLGİNC DETALLAR
Vaşinqton görüşü yekunlaşmadan sərhəddə təxribatı kimlər və niyə törədir? - İLGİNC DETALLARHər dəfə tərəflər Vaşinqtonda görüş keçirərkən və ya danışıqlardan dərhal sonra sərhəddə erməni təxribatı baş verir, atəşkəs pozulur və hərbçilərimiz şəhidlik zirvəsinə yüksəlir, ya da yaralanır. Rəsmi Bakı münasibətləri düzəltmək istədikcə erməni təxribatı dah da artır. Bəs görəsən, bu, nə ilə əlaqədardır? Kimlər bu təxribatı törətməkdə maraqlıdır? Niyə məhz Vaşinqton görüşlərindən sonra bu hallar daha çox baş verir ?
Mövzunu KONKRET.az-a şərh edən politoloq Cümşüd Nuriyev bildirib ki, Brüssel-Vaşinqton görüşləri Moskva və Tehranı ciddi narahat edir:
Vaşinqton görüşü yekunlaşmadan sərhəddə təxribatı kimlər və niyə törədir? - İLGİNC DETALLAR"İrəvan Moskva və Tehranın əlaltısıdır. Ermənistan heç zaman sərbəst siyasət yürüdə bilməyib. Bu səbəbdən də Paşinyan çox çətin durumdadır. Buna rəğmən erməni separatçıları atəşkəsi yenidən pozub və Azərbaycan ordusunun əsgəri yaralanıb. Lakin ordumuz bir yaralı hərbçimizə görə, 5 erməni separatçısını məhv edib. Paşinyan bu barədə fikirləşsə, daha yaxşı olar. Bütün bu təxribatların arxasında isə Rusiya və İranın Cənubi Qafqaz maraqları dayanır. Rusiya çox gözəl başa düşür ki, bu məsələ ABŞ-da həll olunanda Kremlin siyasi imicinə çox ciddi ziyan gələcək. Ona görə də, Rusiya ABŞ-a siyasi qısqanclıqla yanaşır. Məsələnin uzanmasının səbəbi isə həm ABŞ-ın, həm də Rusiyanın maraqlarının eyni anda təmin edilməməsidir. Yəni bu sadəcə mümkünsüzdür".
Politoloqun sözlərinə görə, "Vaqner"in çevrilişlə bağlı fəaliyyətə başlamasından sonra Vaşinqton bu məsələni gündəmə gətirdi:
"Çünki hal-hazırda mövcud olan siyasi situasiya ABŞ-ın maraqlarına uyğundur. Təəssüf ki, yenə də ermənilər öz xislətinə uyğun hərəkət edirlər. Paşinyan da etiraf edir ki, Ermənistan hərbçiləri daha çox Rsiyanın nəzarətindədir. Amma hər şeyə rəğmən Vaşinqton görüşündən daha çox nəticə gözləyirəm. İlkin olaraq tərəflərin sülh sazişindəki bəndləri razılaşdırması baş verəcək. Yəni Azərbaycanın 5 prinsipi gündəmə gətirilib. Bu prinsiplər çərçivə sazişində yer alandan sonra sənədlərin işçi qrupu tərəfindən hazırlanması və imzalanması çətin olmayacaq. Təbii ki, Azərbaycan sülh sazişinin imzalanması ilə yanaşı sərhədlərin delimitasiyası məsələsini də gündəmə gətirib. Bir də infrastrukturun bərpası əsas müzakirə mövzusudur. Artıq ermənilərin hay-küy salmaq üçün heç bir arqumenti yoxdur. Düşünürəm ki, ilin sonuna kimi sülh sazişinin imzalanması reallaşacaq".