"Vəziyyət bir qədər başqadır" - İqtidarla xalq arasında nə baş verir?
"Artıq qardaş ölkədə seçkiyə bir aydan az vaxt qalıb. Bu seçkilər region üçün önəm daşıyır. Çünki hazırki iqtidarın seçilməyəcəyi halda Türkiyənin geosiyasi davranışları və müttəfiqlərinə dəstək səviyyəsi dəyişə bilər. Danılmazdır ki, indiki Türkiyə hakimiyyəti Azərbaycana Qarabağ məsələsinin həllində və bir çox geosiyasi təzyiqləri dəft etməkdə əvvəlkilərlə müqayisədə daha güclü dəstək verib. Düzdür bu həmişə belə olmayıb. Münasibətlər son 10 ildə bu səviyyəyə çatıb. Daha əvvəl xatırlayırsınızsa, Sürix Protokolları, Türk Şəhidliyində bayraqların endirilməsi, məscidin bağlanması və Türkiyəyə satılan qazın qiymətinə yenidən baxılma kimi xoşagəlməz hallar yaşanmışdı".
KONKRET.az xəbər verir ki, bu barədə sosial şəbəkə istifadəçisi Əli Məhərrəmli facebook hesabında maraqlı mövqe bildirib.
"Türkiyə ictimai fikrinin Azərbaycan faktoruna münasibətinə gəlincə isə burada bərabər statuslardan danışmaq çətindir. Türk toplumu bizə münasibətdə yuxarı-aşağı bizim orta Asiya türklərinə münasibətimizdən bir tık üstü mövqe sərgiləyib hər zaman. Yəni dostluq və qardaşlığa eyni səviyyəli üfiqi deyil, bir az şauquli münasibət hiss olunub. Böyük-kiçik qardaş yanaşması.
Ümumilikdə Türkiyənin daxili siyasətində olan təlatümləri və xarici təzyiqləri analiz edəndə görürsən ki, bu seçkidə qalib gəlmək əvvəlkilər kimi asan olmayacaq. Son illər baş vermiş iqtisadi dalğalanmalar, suriyalı qaçqınların ölkədə yaratdığı sosial narazılıqlar və bir neçə ay əvvəl baş vermiş zəlzələdən sonra formalaşan ictimai əhval-ruhiyyə vəziyyəti bir qədər mürəkkəbləşdirib.
Seçkili sistemlərdə bu kimi hallar tarixən yaşanıb və seçici iqtidarın əvvəlki uğurlarını görməzdən gələ, ümumumiyyətlə yetərsiz hesab edə bilər. Son günlər qardaş Türkiyədə milli peyk, yeni qaz yatağı, yerli döyüş təyyarəsi kimi seçkiöncəsi təbliğat komponentləri nümayiş olunsa da, toplumun patriotik psixoloji vəziyyəti əvvəlki illərdən fərqlidir. Bəzən sadə xalq bu kimi uğurlara məişət müstəvisindən yanaşaraq "o peyk mənim qarnımı doydurmur" düşüncəsi ilə seçkiyə gedir. Bəzən isə hansısa ideoloji lozunqa sarılaraq ağına-bozuna baxmadan dəstək verir. Məsələn: İkinci dünya müharibəsinin qaliblərindən olan Vinston Çerçil 1945-ci ilin mayında, məhz qələbə ərəfəsində keçirilən seçkilərdə məğlub oldu. Xalq savaşdan qalib çıxmış sərkərdəni yenidən seçmədi.
Şərq ölkələrində iqtidarlara xal qazandıran ən vacib faktor vahid düşməndir. Xalq hər zaman vahid düşmənlə mübarizə fonunda iqtidara dəstək olur, ya da çox güclü ideoloji dəyər ətrafında birləşir. Əvvəlki illərdə Türkiyədə keçirilmiş seçki kampaniyalarında PKK, İsrail, Suriya mövzuları və İslam dininin ideoloji imkanları bu kontekstdə istifadə olunub. Bu seçkilərdə isə vəziyyət bir qədər başqadır…
Hər bir halda nəticələrin dost və qardaş Türkiyəmiz üçün xeyirli olmasını, sülh və əminamanlıq içində yaşamalarını arzu edək. Türkiyənin dırnağına daş dəyəndə bizim ürəyimiz yanır".