"Vəziyyət biz düşündüyümüzdən də faciəli və fəlakətlidir" - Xaçatryan
Bütün dövrlərdə qonşuya nifrət hissi aşılayan erməni kilsəsi daim azərbaycanlılara və türklərə qarşı düşmənçilk toxumu səpib. Bu şeytan yuvasının başında oturanlar isə xəstə, zərərli erməni ideologiyasını yaymaqla məşğuldurlar. 35 illik münaqişənin fəal iştirakçısına çevrilən kilsə nümayəndələrinin Azərbaycan ərazilərinin işğalında xüsusi yeri var.
KONKRET.az xəbər verir ki, Ermənistan mətbuatına müsahibə verən Eçmiədzin kilsəsinin rəhbəri, arxiyepiskop Arşak Xaçatryan erməni xalqının başına gələn faciələrdən danışıb:
"Görünür, bədbəxtliklərimizdə hamını günahlandırmaq, mürəkkəb geosiyasi situasiyalara istinad edərək, müxtəlif ölkələrin şərikliyini düzəltmək kədərli bir ənənəyə çevrilib.Faciələrin səbəblərinin bizə aid olan hissəsi – bizim nöqsanlarımız, səhvlərimizdir. Əlbəttə ki, bu fəlakətli vəziyyətə gətirib çıxaran hakimiyyətin səhvlərini dəfələrlə qeyd etmişəm".
Qarabağdakı son vəziyyətə və Ermənistandakı anti-Rusiya kampaniyasına toxunan baş keşiş bildirib ki, Rusiyaya qarşı isteriyanı başa düşmür: "Bu, rusu yetərincə erməni olmamaqda ittiham etməklə eynidir. Rusiya özünün geosiyasi maraqları olan böyük fövqəldövlətdir. Mən əlbəttə ki, özümü politoloq kimi göstərmirəm, amma mənə elə gəlir ki, bütün bunları anlamaq üçün ezoterik biliklərə ehtiyac yoxdur. Biz öz maraqlarımızı üstün tutmağı və dövlətçiliyimizin qorunub-saxlanmasını təmin edə biləcək güclərin maraqları ilə müqayisə etməyi bacarmalıyıq. Qarabağın "yeni seçilmiş prezidentinə" qarşı ittihamlara gəlincə, gülməli məqamdır. Bir neçə gün əvvəl "prezident" seçilən şəxsi niyə bu qədər ittiham edirlər?".
Daha sonra Qarabağ quldurlarından 8 nəfərin həbs edilməsini şərh edən Eçmiədzin kilsəsinin rəhbəri qeyd edib ki, Azərbaycan ermənilərin 30 illik mübarizəsini kədərli sonluqla başa çatdırıb: "Erməni xalqı bu müddət ərzində Qarabağ uğrunda mübarizə aparsa da, nəticədə məğlub oldu. İndi Azərbaycan bütün dünyaya göstərir ki, Qarabağdakı separatizm bir qrup terrorçunun əməlidir. İnanmıram ki, indiki hakimiyyət onların azad olması üçün hansısa addımlar atsın. Onların siyasətinin bütün məntiqi qonşuları ilə sülh bərqərar etməkdir".
Erməni xalqının kilsədən gözləntilərinə toxunan keşiş bildirib ki, müəyyən nüfuza malik qurumlardan və şəxslərdən, o cümlədən kilsədən gözləntilər çox şişirdilir: "Bəli, kilsə dövlətçiliyin olmadığı bir şəraitdə dövlət funksiyalarını yerinə yetirmək qabiliyyətinə və təcrübəsinə malikdir. Kilsənin ənənəvi praktikasında dövlətçiliyin mövcudluğu heç bir şəkildə baş vermir və bunu etmək üçün kilsənin heç vaxt iştirak etmədiyi dərəcədə daxili siyasi proseslərə cəlb edilə bilməyəcəyini başa düşmək üçün bu gözləntiləri tarazlamalıyıq. Vəziyyət faciəvi və fəlakətlidir, amma hər halda hesab edirəm ki, kilsənin bu cür proseslərdə birbaşa iştirakı son dərəcə mürəkkəb və yeni çağırışlar yarada bilər. Hər şey o qədər də sadə deyil. Bu cür hərəkətlərə başlamazdan əvvəl son dərəcə diqqətli olmalı və çox incə davranmalısınız".