Yaponiya balıqçılara 136 milyon dollar AYIRIR - "Fukusima"ya görə
Yaponiya balıqçılara 136 milyon dollar AYIRIR - "Fukusima-1" AES-dən suyun axıdılmasına başlandıqdan sonra bəzi ölkələrin, ilk növbədə Çinin Yaponiya dəniz məhsullarının idxalına tətbiq etdiyi embarqo səbəbindən balıqçılar ciddi itkilərə məruz qalıb.
KONKRET.az xarici KİV-ə istinadən xəbər verir ki, Yaponiya hökuməti milli balıqçılıq sənayesini dəstəkləmək üçün təxminən 20 milyard yen (təxminən 136 milyon dollar) subsidiya ayıracaq.
Rəsmi olaraq bu qərarın gələn həftə elan edilməsi planlaşdırılır. Baş nazir Fumio Kişida daha əvvəl bildirib ki, Yaponiya balıqçılıq sənayesinə hərtərəfli dəstək verəcək və Çin kimi bazarlardan asılılığı azaltmaq üçün dəniz məhsulları ixracının strukturunu dəyişdirəcək.
Xatırladaq ki, "Fukusima-1"də 2011-ci ildə sunamidən sonra baş verən qəza enerji təchizatı və soyutma sistemlərini sıradan çıxarıb. Nəticədə üç enerji blokunun reaktorlarında nüvə yanacağı əriyib, qoruyucu təbəqə yanıb. Eyni zamanda, böyük həcmdə radioaktiv maddə atmosferə atılıb. Sunami nəticəsində zədələnmiş reaktorların soyudulması üçün istifadə olunan 1,25 milyon tondan çox su AES-in ərazisindəki çənlərdə yığılıb. Yaponiya hökuməti iddia edir ki, su ümumiyyətlə radioaktiv maddələrdən azaddır və tərkibində yalnız hidrogen (tritium) izotopu var. Tokio bu suyun əhəmiyyətli bir hissəsini okeana boşaltmaq qərarına gəlib. 2024-cü ilin mart ayına qədər ümumilikdə 31 200 ton radioaktiv tullantı suyunun axıdılması planlaşdırılır. Bu qərardan sonra Çin Yapon dəniz məhsullarını idxal etməkdən imtina edib.