"Yayımı davam etdirmək üçün rəsmi Bakının icazəsi lazımdır" - Zatulinə CAVAB
"Sputnik radiosunun Qarabağda yayımının dayandırılması Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyanın İrəvanın Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü tanıdığı və Ermənistanın ərazisini 1991-ci il sərhədləri daxilində təsbit etməyə hazır olduğu barədə bəyanatı ilə bağlıdır".
KONKRET.az xəbər verir ki, bu fikirlər "Rossiya seqodnya" xəbər agentliyinin baş direktoru Dmitri Kiselevin Dövlət Dumasının MDB işləri, Avrasiya inteqrasiyası və həmvətənlərlə əlaqələr üzrə komitəsi sədrinin birinci müavini Konstantin Zatulinə cavab məktubunda yer alıb.
Zatulin daha əvvəl məktubla müraciət edərək "Rossiya Seqodnya" media qrupunu "yayımı dayandırmaq qərarına" yenidən baxmağa çağırmışdı.
Kiselyovun cavabından belə görünür ki, bu, Zatulinin iddia etdiyi kimi dayandırma deyil. Agentlik Ermənistan rəhbərliyinin yeni mövqeyindən çıxış edərək yayımı saxlayıb.
"Bir müddət əvvəl Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyan bəyan etmişdi ki, sülhə nail olmaq üçün İrəvan Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü tanımağa və Ermənistanın ərazisini 1991-ci il sərhədləri daxilində təsbit etməyə hazırdır. Biz bu bəyanatdan çıxış edirik və hesab edirik ki, Azərbaycanın tənzimləyici orqanlarının razılığı olmadan Qarabağ ərazisində yayımımızın davam etdirilməsi Moskva tərəfindən münasibətlərin səmimiliyini şübhə altına alır və mürəkkəbliklə doludur. Ölkələrimiz arasında dövlətlərarası münasibətlərin inkişafının vacibliyini əsas gətirərək bu qərara gəldiyimizi bir daha bəyan edirik", – deyə Kiselev Zatulinə ünvanladığı məktubunda qeyd edib.
Onun sözlərinə görə, yayımı davam etdirmək üçün rəsmi Bakının icazəsi lazımdır.
"Rəsmi Bakı bütün müvafiq hüquqi normalara uyğun olaraq yayımı davam etdirmək üçün icazə verərsə, biz regionda yayımı uzatmağa hazırıq. Parlament diplomatiyası burada mühüm rol oynaya bilər", – deyə Kiselev qeyd edib.