Yeni təxribat planı - Fransa Qarabağa humanitar yük göndərir - TIR-lar Laçın istiqamətində hərəkət edəcək
Yeni təxribat planı - Fransa Qarabağa humanitar yük göndərir - TIR-lar Laçın istiqamətində hərəkət edəcəkFransa Ermənistana daha bir neçə yük maşını ilə humanitar yardım göndərəcək. Həmin yükləri gətirən avtomobillər də əvvəlki qaydada Laçın sərhəd-buraxılış məntəqəsindəki TIR-ların yanında gözləmə mövqeyi tutacaqlar.
KONKRET.az xəbər verir ki, Fransanın müxtəlif şəhərlərindən göndərilən "humanitar yüklər" avqustun 30-da Qarabağa yola salınacaq. Deməli, Azərbaycanla razılaşdırılmadan ərazimizə yük karvanı göndərən Ermənistanın arxasında Fransa dayanıb və düşmən ölkəni də "humanitar fəlakət" şousuna cəlb edən onlardır.
Əslində Fransa bir aydan artıq müddətdə sərhəddə gözləyən 23 TIR-a daha bir neçə yük maşını əlavə etməklə regionda sabitliyi pozmaqla məşğuldur.
Bunu KONKRET.az-a açıqlamasında politoloq İlyas Hüseynov dedi:
Yeni təxribat planı - Fransa Qarabağa humanitar yük göndərir - TIR-lar Laçın istiqamətində hərəkət edəcək"Ermənistanın arxasında duran Fransanın BMT TŞ-də siyasi hücumları bir nəticə verməyincə digər təxribatlara əl atır. Artıq Fransanın müxtəlif bölgələrindən Qarabağ iqdisadi rayonunda olan ermənilərə humanitar yüklərin göndərilməsi ilə bağlı da qərar qəbul olunub. Bu, həm də onu göstərir ki, hazırkı durumda sülhə qarşı mövqe nümayiş etdirir. Rəsmi Parisin əsas məqsədi Azərbaycana qarşı kampaniya aparmaq, Azərbaycana qarşı hansısa qətnamələrin çıxarılmasına nail olmaqdır.
Danışıqlar prosesinə də, siyasi gündəliyə də Fransanın yanaşması ziddir. Fransanın Cənubi Qafqazda sülhə mane olması açıq-aşkar görünür. Məhz separatizmin dəstəklənməsi, Ermənistana siyasi dəstəyin, eləcə də hərbi dəstəyin göstərilməsi niyyəti ifadə olunur. Bütün bunlar, əbəttə ki, Fransanı regiondan təcrid edən amillərdir. Fransa heç bir vəchlə siyasi danışıqlarda iştirak edə bilməz. Eyni zamanda təəssüf doğuran məqamlar ondan ibarətdir ki, Fransa Kanada, Belçika, Niderland və Lüksemburq kimi ölkələri də ətrafına toplayaraq Qarabağ məsələsini beynəlxalq siyasi gündəliyə daşıyır və oradakı ermənipərəst mövqeyi inkişaf etdirir. Bu da qəbuledilməzdir və onu deməyə əsas verir ki, TIR şousunun arxasında da Fransa dayanıb".