Zelenski NATO sammitinin Ukrayna üçün nəticələrindən DANIŞDI
"NATO sammitinin nəticələri yaxşıdır, amma dəvət olsaydı, ideal olardı".
KONKRET.azxarici KİV-ə istinadən xəbər verir ki, bunu Ukrayna Prezidenti Volodimir Zelenski Vilnüsdə keçirdiyi mətbuat konfransında bildirib.
Bir gün əvvəl NATO ölkələrinin liderləri Vilnüsdə keçirilən sammitdə Ukraynanın gələcəkdə alyansa üzv olacağını və namizədin çoxillik fəaliyyət planını yerinə yetirməsinə ehtiyac qalmayacağını bəyan ediblər. Lakin Zelenskinin ümid etdiyi kimi tarix verilməyib və rəsmi olaraq Ukrayna Alyansa dəvət edilməyib.
"Heç kim dünya müharibəsi istəmir və biz də bunu başa düşürük. Aydındır ki, müharibə davam edərkən NATO-ya üzv ola bilmərik", – deyə Zelenski etiraf edib.
Ukrayna Prezidenti əlavə edib ki, Litvanın paytaxtında keçirilən sammitin növbəti mühüm nəticəsini gözləyir.
Britaniya hökuməti və ABŞ prezident administrasiyasının bir qədər əvvəl bildirdiyi kimi, çərşənbə günü NATO sammiti çərçivəsində G7 ölkələri yaxın illərdə Ukraynaya hərbi dəstək bəyannaməsi-planı imzalayacaqlar.