"Zəngəzur dəhlizi İranın hansı planlarını məhv edəcək?" - Erməni deputatdan açıqlama
"Ərdoğanın İranın Zəngəzur dəhlizinin açılmasına mane olması ilə bağlı açıqlaması təkcə İrana deyil, həm də dəhlizin açılmasına mane ola biləcək digər region ölkələrinə işarədir".
KONKRET.az xəbər verir ki, bunu İran parlamentinin erməni deputatı Robert Beqlaryan deyib.
O bildirib ki, əgər Zəngəzur dəhlizi açılarsa, o zaman İran üçün bir sıra təhlükələr yaranacaq.
"İranın şimala gedən yolu pozulacaq, quru əsaslı iqtisadi kommunikasiyalar, eləcə də Hindistan və Ermənistanla bağlı gələcək planlar məhv olacaq. Geosiyasi nöqteyi-nəzərdən belə çıxacaq ki, İranın şimalında Turan səddi yaranacaq. Bu, coğrafi və etnik baxımdan təhlükə yaradacaq" – deyə erməni deputat bildirib.
Beqlaryanın sözlərinə görə, İran hərbi toqquşmaya doğru gedir və bu, ən ifrat addım olacaq.
"İran bölgədəki İsrail və Qərb faktorlarını nəzərə alaraq, hərbi münaqişədən sona qədər qaçacaq. Ümumiyyətlə, Tehran problemi diplomatiya yolu ilə həll etməyə çalışır. Amma İranın öz təhlükəsizliyini, indiki halda dəhliz təmin edilməsinə qarşı qorumaq iradəsinin olması faktı şübhəsizdir. Bu qırmızı xəttdir", – deyə Beqlaryan əlavə edib.