Zəngəzur dəhlizi yaxın vaxtlarda işə düşəcək - ŞƏRH
Zəngəzur dəhlizi yaxın vaxtlarda işə düşəcək - ŞƏRHErmənistanla Azərbaycan arasında sülhün alternativi yoxdur, lakin Ermənistan və Azərbaycan sərhədində hələ də toqquşmalar var, insanlar həlak olur. Belə bir şəraitdə nəqliyyat əlaqələrinin açılmasına dair danışıqlar aparmaq çətindir, Rusiya baş nazirinin müavini Aleksey Overçuk TASS-a müsahibəsində belə deyib.
Biz Azərbaycan, Ermənistan və Rusiya baş nazirlərinin müavinlərindən ibarət üçtərəfli işçi qrupu formatında görüş keçirdik. Regionda nəqliyyat əlaqələrinin açılması Arazdəyən-Culfa-Meğri-Horadiz marşrutu ilə gedəcək dəmir yolunun bərpası ilə başlayacaq.
Rusiya baş nazirinin müavininin sözlərinə görə, hamı başa düşür ki, Azərbaycan və Ermənistan arasında sülhə alternativ yoxdur və sülhə nail olmağın ən yaxşı yolu insanlar üçün dinc qarşılıqlı fəaliyyət imkanlarının açılması, ümumi yol qurulmasıdır:
"Ən böyük problem inamdır. Məhz buna görə də danışıqlar ləng gedir. Sərhəddə baş verənlər hamımıza təsir edir. Çəkilişlər dayandırılsa, həll yollarını tapmaq çox asan olardı", – deyə Overçuk bildirib.