ABŞ Hərbi Hava Qüvvələri uçuşları DAYANDIRDI - SƏBƏB
ABŞ Hərbi Hava Qüvvələri uçuşları DAYANDIRDI - SƏBƏBABŞ ordusu bir neçə həftə ərzində dörd helikopterin qəzaya uğramasından sonra bütün ekipaj üzvləri lazımi təlim alana qədər kritik olmayan hava qüvvələrinin uçuşlarını dayandırır.
KONKRET.azxarici KİV-ə istinadən xəbər verir ki, bu barədə ABŞ Quru Qoşunlarının Baş Qərargah rəisi, general Ceyms Makkonvil deyib.
ABŞ Hərbi Hava Qüvvələri uçuşları DAYANDIRDI - SƏBƏBQeyd olunub ki, general 12 hərbçinin həyatına son qoyan iki helikopter qəzasından sonra uçuşların dayandırılması barədə göstəriş verib.
"Bu əmrə uyğun olaraq, kritik missiyalarda iştirak edənlər istisna olmaqla, bütün heyət üzvləri lazımi təlimlər başa çatana qədər uçuşlarını dayandırır. Biz pilotlarımızın və digər uçuş heyəti üzvlərinin onlara verilən tapşırıqları təhlükəsiz şəkildə yerinə yetirmələri üçün protokollara diqqət yetirəcəyik", – deyə general vurğulayıb.
Qeyd edək ki, ABŞ ordusunun pilotlarına mayın 1-dən 5-dək uçuşları 24 saat müddətinə dayandırmaq əmri verilib. Bu müddət ərzində onlar lazımi təlimlərdən keçməlidirlər. Təlim zamanı aşkar olunan problemlərin aradan qaldırılması üçün tədbirlər görüldükdən sonra onlar uçuşları bərpa edəcəklər.
Xatırladaq ki, aprelin 28-də ABŞ-a məxsus iki AH–64 "Apache" helikopteri təlim uçuşundan qayıdarkən Alyaskada qəzaya uğrayıb.
Hadisə nəticəsində üç hərbçi həlak olub, daha biri xəstəxanaya yerləşdirilib. Bir ay əvvəl isə Kentukki ştatında ABŞ Silahlı Qüvvələrinin 101-ci Hava Desant Diviziyasına məxsus iki "Black Hawk" helikopterinin toqquşması nəticəsində 9 hərbçi həlak olub.
ABŞ Hərbi Hava Qüvvələri uçuşları DAYANDIRDI - SƏBƏBPentaqon bu qəzaları araşdırır.